Adalet Bakanlığı 1500 Personel Alımı Online Başvuru Yarın Başlıyor

Adalet Bakanlığı 1500 Personel Alımı Online Başvuru Yarın Başlıyor

Adalet Bakanlığı tarafından kamu ilan resmi web sitesinde yayımlanan ilanda Bakanlık ihtiyacına binaen 1500 personel alınacağı açıklanmıştı. 5 ve 9 uncu dereceli toplamda 1500 hakim ve savcı alımı için başvurular yarın başlıyor.

Kamu ilan resmi internet sayfasında yayımlanan ilana göre Adalet Bakanlığı bünyesinde istihdam edilmek üzere personel alınacaktır. 2022 yılı personel alımları kapsamında adli ve idari olmak üzere toplamda 1500 Hakim ve Savcı alımında başvurular yarın başlıyor.

Adalet Bakanlığı personel alımı için başvuru zamanı ve başvuru şekli.

Başvurular yarın 4 Ekim 2022 tarihinde başlayıp 11 Ekim 2022 tarihinde sona erecektir. Adaylar başvurularını ÖSYM aday işlemleri sitesinden veya diledikleri bir Başvuru Merkezinden yapacaklardır. Geç başvuru 18 Ekim 2022 tarihidir.

Adaylarda aranan başvuru nitelikler nelerdir

Türk vatandaşı olmak, 2022 Ocak ayının birinci günü itibarıyla 35 yaşını doldurmamış olmak, Avukatlık mesleğinden alınacak adlî yargı hâkim ve savcı adaylığı için; yazılı yarışma sınav tarihi itibariyle avukatlık mesleğinde fiilen en az üç yıl çalışmış olmak, yazılı giriş sınavının yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla 45 yaşını doldurmamış olmak,

Adlî yargı - Avukatlık adlî yargı adayları için; Hukuk fakültesinden mezun olmak veya yabancı bir hukuk fakültesini bitirip de Türkiye’deki hukuk fakülteleri programlarına göre eksik kalan derslerden sınava girip başarı belgesi almış bulunmak,

İdarî yargı adayları için; Hukuk fakültesinden mezun olmak veya yabancı bir hukuk fakültesini bitirip de Türkiye'de hukuk fakülteleri programlarına göre eksik kalan derslerden sınava girip başarı belgesi almış bulunmak, hukuk fakültesinden mezun olanlar dışından alınacak adaylar bakımından, her dönemde alınacak aday sayısının yüzde yirmisini geçmemek üzere, hukuk bilgisine programlarında yeterince yer veren siyasal bilgiler, idari bilimler, iktisat ve maliye alanlarında en az dört yıllık yükseköğrenim yapmış veya bunlara denkliği kabul edilmiş yabancı öğretim kurumlarından mezun olmak, Kamu haklarından yasaklı olmamak, Askerlik durumu itibariyle askerlikle ilgisi bulunmamak veya muvazzaflık hizmetini yapmış yahut ertelenmiş veya yedeğe geçirilmiş olmak, Hakimlik ve savcılık görevlerini sürekli olarak yurdun her yerinde yapmasına engel olabilecek vücut ve akıl hastalığı veya engelliliği bulunmamak, Affa uğramış olsa bile belirli, suçlardan mahkum olmamak, Hakimlik ve savcılık mesleğine yakışmayacak tutum ve davranışlarda bulunmamış olmak.

Başvuru kılavuzu.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.