Ev Alacaklara Devletten 500 bin TL'ye Kadar Destek Verilecek

Ev Alacaklara Devletten 500 bin TL'ye Kadar Destek Verilecek

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sosyal yardımlar kapsamında ev alacak vatandaşlar için 500,000 TL destek verilecek.

Yeni ev alacaklar için Aile ve Sosyal Hizmetler bakanlığı tarafından 500,000 Türk lirası destek paketini açıkladı. Ancak bu destekten yararlanabilmek için belirli şartların karşılanması gerekiyor. Bu yardıma ek olarak evini onarmak isteyen vatandaşlara da destek sağlanacak. Verilen bu destekler memur katsayılarına göre hesaplanacak. 500,000 Türk lirası sosyal yardım niteliğinde farklı yardımlar yapılıyor. Buna ek olarak her yıl sürekli olarak güncellenen ücretler var. Bu güncelleme katsayıları memur maaş katsayıları üzerinden vatandaşlara veriliyor.

Vatandaşlara toplamda 46 Yardım Mevcut

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, sosyal yardımlar kapsamında ailelere 13 adet, gıda ve barınma olarak 10, engelli ve yaşlılara 5 adet, sağlıkla ilgili 7 adet, eğitim yardımlarıyla ilgili 11 adet olmak üzere toplamda 46 farklı yardım yapılıyor. Verilen bu yardımların e temel özelliği ise gelir şartlarının karşılanması.

Gelirlerin testleri konusunda kaymakamlıkların bünyesinde sosyal ve yardımlaşma vakıfları bulunuyor. Burada gelir testi yaptırıldığı zaman hane içindeki kişi başı gelirin asgari ücretin 3’te 1 altında olma zorunluluğu bulunuyor. Ancak bu ücret her yıl düzenli olarak düzenlenmesi sebebiyle 2024 yılında 17,000 Türk lirası olması sebebiyle bu ücretin 3’te 1’i olan yaklaşık 5,666 Türk lirasında denk geliyor. Bu kısımda yer alan asgari ücretin 3’te 1 oranı altında olan ve birey başına düşen kıstas olması sebebiyle kendiniz de hesap yapabilirsiniz. Ancak bu noktada net bir hesaplama yapmak için kaymakamlıklarda bulunan yardımlaşma vakıflarına başvurmak gerekiyor.

Ev Onarımı 6 Ayda Ödeniyor

Bu konudaki en önemli ayrıntıların başında evini tadilat yapmak isteyenler için de yardımın olması. Dar gelirli, paranızın olmaması ve yardıma ihtiyacınız varsa bununla ilgili de bir yardım paketi var. Bu yardımlar ev onarımında kullanılmak üzere 35,000 Türk lirası, orta seviyelerdeki ev onarımı için 70,000 Türk lirası gerçekleştirilmektedir. Buna ek olarak bu ücreti cebinden verenler için kaynak olarak 6 aylık dönem içinde bu ücretler tekrar geri ödeniyor. Bu ücreti belirlenen süre içinde ev için hazırlanması gerekmektedir. Kapsamlı ev tadilatları için 100,000 Türk lirası, Prefabrik evler için 300,000 Türk lirası destek mevcut. Bu evler içinde 1 yıl içinde ödemeler gerçekleştiriliyor.

500 Bin Türk Lirası Destek

Beton erme ev yapımıyla ilgili 500 Bin Tür lirası destek mevcut. Evi kendi yapanlar için 500 Bin Türk lirası 3 parça halinde geri ödemesi var. Ancak ev alanlar için tek seferlik olmak şartı ile 500,000 Türk lirası ödeniyor. Konut destek programı altında gerçekleştirilen bu 500,000 Türk lirasını almak için 18 yaşın altında en az 3 çocuğu olan ve eşi vefat etmiş olanlara veriliyor. Desteğin yerel yönetimler ve hayırsever vatandaşlarla birlikte gerçekleştiriliyor

İlgili Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.