Çocuk Esirgeme Kurumu Ziyaret Şartları ve Saatleri Nelerdir? 2024

Çocuk Esirgeme Kurumu Ziyaret Şartları ve Saatleri Nelerdir? 2024

Çocuk esirgeme kurumu ziyaretleri bireyler tarafından ziyaret edilme öncesinde hangi saatlerde ve hangi şartlara tabi olduğu konusunda merak edilen konular arasında yer almaktadır. ,

Sevgi evleri olarak da adlandırılan çocuk esirgeme kurumları bünyesinde koruma altında tutulan çocukları ziyaret etmek ve onlarla vakit geçirmek isteyen bireyler ziyaretin hangi saatler arasında ve hangi şartlar arasında yer aldığını merak etmektedir. Yetiştirme yurdunda kalan çocukları ziyaret etme sırasında dikkat edilmesi gereken belirli konular bulunmaktadır. Bu kurumlarda yapılacak yanlış tutumlar ya da davranışlar çocukların psikolojilerini olumsuz yönde etkileyebilir.

Çocuk Esirgeme Kurumu Ziyaret Etme Şartları Nelerdir?

Çocuk esirgeme kurumunu ziyaret edecek bireylerin ilk olarak ruh sağlıklarını korumak amacıyla pedagoglar eşliğinde oluşturulduğunun bilinmesi gerekmektedir. Buna göre ziyaret etmeden önce kurallar hakkında bilgi sahibi olmak ve gerekmesi durumunda kurum pedagogu tarafından gerekli bilgilerin alınması gerekmektedir. Buna göre genel şartlar ise şu şekildedir;

  • Çocuk esirgeme ziyareti sırasında ilk olarak bireylerin ziyaret etmeden önce gidilecek kurumun yetkilileriyle irtibata geçerek gerekli izinlerin alınması gerekmektedir.
  • İzin alınması sonrasında ziyaret sırasında gerekli şartlar hakkında bilgi alınması gerekir
  • Ziyaret edilecek olan çocukların günlük rutinlerini aksatmayacak zaman diliminde ziyaret edilmesi gerekmektedir.

Çocuk Esirgeme Kurumundaki Çocuklar Dışarıya Çıkabilir Mi?

Çocuk esirgeme kurumunda kalan çocukların ziyaret saatleri çocukların günlük rutinlerini bozmayacağı gibi ziyaret saatleri de esirgeme kurumu içerisinde yapılması gerekmektedir. Bu nedenle kurum içinde çocuğu gezdirmek istemek ya da birlikte zaman geçirmek amacıyla çocuğu herhangi bir durumda dışarı çıkarmak mümkün değildir. Buna ek olarak çocuk esirgeme kurumunda hayatına devam eden çocukların güvenlik sebepleriyle dışarı çıkmaları mümkün değildir. Ziyaret esnasında kurum içinde bulunan bahçe ve park gibi alanlarda kurum yetkilileri gözetimi altında eğlenceli aktiviteler yaparak çocuklarla zaman geçirmek mümkündür.

Çocuk Esirgeme Kurumu Sırasında Dikkat Edilecek Konular

Çocuk Esirgeme Kurumu Sırasında Dikkat Edilecek Konularçocukların günlük yaşamlarını etkileyebileceği gibi doğabilecek herhangi bir olumsuzluğun önüne geçerek psikolojik anlamda çocukların zarar görmesini engellemeyi amaçlamaktadır. Buna ek olarak ziyaret sırasında yetkili bireylerin ısrarla dikkat edilmesi gereken konular arasında şunlar yer almaktadır;

  • Ziyaret esnasında çocukların bulundukları kurumlarda her çocuğun bir birey olarak davranılması ve kendilerini özgür ve değerli bir birey olarak hissettirilmesi gerekmektedir.
  • İlk olarak toplu ya da tek sefer olmak şartı ile ziyaret edilecek olan çocukların mutsuz ettiği yönünde bilgiler yer almaktadır. Buna göre hangi sebep olursa olsun ziyaretlerin düzenli ve sıklıkla tekrar edilmesi çocukları olumlu yönde etkilemektedir.
  • Çocuk esirgeme kurumlarında yaşamlarını devam ettiren çocuklar bir müze ya da heykel gibi tarihi eser ya da bir nesne olmadığının bilinmesi gerekmektedir. Bu nedenle çocukları ziyaret etme sırasında rahatsız edebilecek tavırların ya da durumların ortaya çıkarabilecek herhangi bir tavrın sergilenmemesi gerekmektedir.
  • Düzenli olarak ve sürekli olarak gerçekleştirilen ziyaretler kurumda yaşamlarını sürdüren çocukların daha fazla mutlu ettiği bildirilmektedir. Buna göre çocukların günlük rutinlerine ek olarak uzun sürecek ziyaretlerin yapılmaması çocukları olumsuz yönde etkilemenin önüne geçecektir.

Çocuk Esirgeme Kurumuna Düzenli Olarak Ziyaret Yapılır Mı?

Genel olarak çocuk esirgeme kurumunda bulunan çocukların düzenli olarak gerçekleştirilen ziyaretler çocuklar üstünde olumlu yönde etki bıraktığı gözlemlenmiştir. Bu sayede kurum ve gerekli izinlerin alınması durumunda çocuk esirgeme kurumundaki çocukları ziyaret etmek konusunda herhangi bir engel ya da olumsuz durum bulunmamaktadır.

Çocuk esirgeme kurumlarına düzenli olarak ziyaret etmek isteyen bireylerin kurumun bağlı olduğu gerekli şartların bilinmesi ve yetkililer tarafından belirlenmiş olan şart ve kurallara dikkate alarak hareket etmesi sonrasında düzenli olarak ziyaret etmek çocuklar açısından da olumlu etkilere yol açabilir.

Çocuk Esirgeme Kurumu Ziyaret Saatleri Nelerdir?

Çocuk esirgeme kurumunda yaşamlarını sürdüren çocukları ziyaret etmek isteyen bireyleri randevu alarak bu çocukları ziyaret edebilir. Ziyaret izninin onaylanması durumunda bireyler çocuk esirgeme kurumundaki çocuklara haftanın 7 günü sabah saat 10.30 saati iler akşam 16.30 arasında ziyaret edebilir.

Çocuk Esirgeme Kurumu Ziyaret Günleri

Çocuk esirgeme kurumunun ziyaret saatleri olduğu gibi kurallara yönetilmesi sebebiyle belirli günlerde ziyaret edilmektedir. Ziyaret sırasında çocukların olumlu yönde etkileri göstermesi sebebiyle ziyaret etmek isteyen bireylerin kurumla irtibata geçerek haftanın 7 günü çocukları gerekli kurallara uyması durumunda ziyaret etme şansları bulunmaktadır. Bu nedenle çocuk esirgeme kurumuna gitmeden önce ilk olarak gerekli şartların bilinmesi, ziyaret günlerinin belirlenmesi ve son olarak ziyaret saatleri arasında çocukları ziyaret ederek çocuklar üstünde psikolojik anlamda etkiler bırakabilirsiniz.

Her kurumun kendine özel kuralları olması sebebiyle bu konulara dikkat etmek olumsuz durumları ortadan kaldırırken olumlu etkileri ile çocuklara umut ışığı olacağının bilinmesi son derece önemlidir. Unutmayın her çocuk özeldir ve her ziyaret onları hayata bağlayan en önemli etken olması sebebiyle çocuk esirgeme kurumunu ziyaret etmeyi unutmamak en önemli etkendir.

İlgili Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.