Ev Hanımlarına Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ev Hanımlarına Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Günümüzde ev hanımları farklı alanlarda faaliyet gösterse de ev işleri oldukça zordur. Bu durumlarda ev işlerinin yanı sıra çocukların bakımlarıyla uğraşsa da verilen emekler sonucunda emeklilik hakları bulunmuyordu.

Son dönemlerde gerçekleştirilen çalışmalarla birlikte milyonlarca ev hanımını sevindirecek bir duyuru yayımlandı. Bu kapsamda aile koruma kalkanı programına göre ev hanımı olarak hayatlarını devam ettiren anneler için 25 yıllık sürelerini doldurmaları ve gerekli başvuru şartlarının karşılanması durumunda yaş itibariyle emekli olma hakkı tanınabilecek.

Günümüzde Türkiye sınırları içerisinde hem ev işleriyle hem de çocuklara bakmakla yükümlü olan anneler isteğe bağlı olarak sigorta ödemesi sonrasında desteklenerek emekli olma hakkını elde edebilecek. Bu kapsamda sigorta primlerinin 3/1 oranında devlet tarafından desteklenerek emeklilik şansını elde edebilecek. Gerçekleştirilecek bu destek sayesinde geçmiş dönemlerde yasalaşarak yürürlüğe giren vergisiz esnaflık kapsamında ev hanımları evde ek iş gerçekleştirerek sigorta primlerini ödeyebilecek. Bu kapsamda ek iş gerçekleştiren anneler sigorta primlerini devletten aldıkları destekle ödemelerini daha kolay bir halde gerçekleştirebilecek.

Ev Hanımlarına Emeklilik

Türkiye sınırları içinde ikamet eden ve 25 yıllık ev hanımı olan kadınların emeklilik olmalarına olanak tanıması amacıyla isteğe bağlı olarak gerçekleştirilebilecek prim ödemeleri, sigorta sürelerinin tamamlanması ve belirli şartların karşılanması sonrasında emekli olmaya hak kazanabilecek. Ev hanımlarının emekli olabilmeleri için gerekli şartlar arasında 25 yıllık sigorta süresi ve minimum 3600 sigorta prim gün sayısına sahip olması gerekmektedir. Bu şartların karşılanması sonrasında ev hanımlarının yaş itibariyle 58 yaşını tamamlamaları durumunda emekli olmaya hak kazanabilecek.

Aile Koruma Kalkınma Programıyla birlikte ev hanımlarının emekli olmalarına olanak tanıyacak bu öneri sayesinde isteğe bağlı olarak gerçekleştirilecek ödemeler sayesinde ev hanımlarına destek olmak amacıyla 3/1 oranında devlet destek ödemesi sağlanabilecek. Yürürlüğe girmesiyle birlikte yasalara göre 25 yıl evli olarak kalan ve isteğe göre gerçekleştirilebilecek sigorta prim ödemeleri ile emeklilik elde edilebilecek. Ev hanımları emeklilik başvurusu nereden yapılır sorusu ise Sosyal Güvenlik kurumu ya da E-devlet üzerinden başvurular gerçekleştirilebilecek.

Ev hanımlarının emekli olabilmeleri için ilk olarak aktif olarak sigortalarının bulunması ya da BAĞKUR kaydının olmaması gerekmektedir. Buna göre hayatında ev hanımlığı dışında hiç çalışmayan ev hanımları isteğe bağlı olarak gerçekleştirebilecekleri prim ödemeleri kapsamında emeklilik elde edebilirler. Bu kapsamda genel olarak evli olması ve çalışmıyor olması gerekmektedir.

Ev Hanımlarına Emeklilik Başvuru Şartları Nelerdir?

Ev hanımlarının emekli olabilmeleri için gerekli şartları karşılaması gerekmektedir. Bu kapsamda genel olarak 25 yıllık evli ve ev hanımı olmasının yanı sıra 15 yıllık sigorta süresi boyunca minimum 3600 gün sigorta prim gün sayısını tamamlaması gerekmektedir. 15 yıllık sigorta prim ödemelerinin tamamlanması sonrasında, yaş ve evlilik şartlarının tamamlanması gerekmektedir. 25 yıllık ev hanımları için emeklilik haklarında çocuk sayısındaki prim borçlanması yaparak prim gün sayısını kısa süre içinde tamamlanması sağlanabilir.

Ev hanımlarının emekli olabilmeleri için isteğe bağlı olarak prim ödeme başvurusunun tamamlanması sonucunda buna ek olarak her ay düzenli olarak isteğe bağlı ödemelerinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. 2024 yılında prim ödemelerinde asgari tutarı %32 olarak belirlenmiştir. İsteğe bağlı ödemelerde devlet tarafından 3/1 oranında ödeme desteği sağlanmaktadır.

Ev hanımlarına emeklilik başvuru şartları;

  • Sigorta kaydının bulunmaması
  • 50 yaşından büyük olmak
  • Başvuru sırasında BAĞKUR ya da SGK kaydının bulunmaması
  • Gelir vergisine sahip olmak
  • 25 yıllık evlilik süresine ya da yasal olarak evli olmak
  • Herhangi bir kurumdan emekli maaşı almıyor olmak

Ev Hanımlarına Emeklilik Başvurusu Nereden Yapılır?

Ev hanımlarına emeklilik başvurusu yapabilmek için ilk olarak Sosyal Güvenlik Kurumuna bireysel olarak emeklilik hanımlarına emeklilik başvuru formu doldurulmalı ya da E-devlet üzerinden bireysel başvuru yapmak gerekiyor. Bu kapsamda başvuru yapacak olan adayların E-devlet üzerinden bireysel olarak hesaplarına giriş yaptıktan sonra isteğe bağlı sigorta birim ödeme sayfasında yer alan ilgili alandan başvurularını tamamlayabilirler.

İlk kez isteğe bağlı sigorta prim ödemesi gerçekleştirecek olan adayların ikamet ettikleri ilde bulunan Sosyal Güvenlik kurumlarına giderek bireysel olarak başvurularını tamamlamaları gerekmektedir. Bu aşamada adayların bireysel olarak kimlikleriyle birlikte giderek başvurularını tamamlamaları gerekmektedir.

E-devlet Ev Hanımlarına Bireysel Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ev hanımlarının bireysel emeklilik başvurularını E-devlet üzerinden gerçekleştirebilmeleri için E-devlet sitesine giriş yaptıktan sonra ana sayfada yer alan arama kısmına isteğe bağlı ilk tescil kaydı yazarak karşısına çıkan ekranı bireysel olarak eksiksiz ve doğru şekilde doldurmaları gerekmektedir.

Ev Hanımlarına Emeklilik Primi Ne Kadar?

2024 yılında geçerli olmak kaydı ile 2024 yılındaki ev hanımları emeklilik primleri asgari ücretin %32’si olarak belirlenmesi sonucunda net olarak minimum 2024 yılında 6400 Türk lirasıdır. Buna ek olarak ev hanımlarına destek olmak amacıyla ödemelerde devlet 3/1 oranında destek sağlamaktadır. Bu kapsamda ev hanımları emeklilik prim ödemesi 4,267 Türk lirasıdır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.