Halkla İlişkiler Sorumlusu Nedir?

Halkla İlişkiler Sorumlusu Nedir?

Halkla ilişkiler sorumlusu hem müşterilerin hem de çalışanların faydalarını gözetmesine ek olarak kurumdaki iç ve dış iletişim sürecini yöneten bireye denir. Buna ek olarak kurumdaki kamuoyunu temsil etmektedir.

Halkla ilişkiler uzmanları birden farklı yabancı dili etkin şekilde konuşma ve yazma becerisine sahipken buna ek olarak düzenli olarak medyanın takip edilmesini sağlayarak kamuoyunda ön olanda olan konuları yakından takip etmektedir. Buna göre özellikle büyüme hedefi içinde olan kurumların halkla ilişkiler sorumluları ile çalışmaları son derece önemli ve etkilidir.

Halkla İlişkiler Uzmanı Ne İş Yapar?

Halkla ilişkiler sorumlusu olarak görev yapan bireyler kurum faaliyetlerindeki işleyişin kamuoyu desteğinin oluşturmasından sorumludur. Bu sayede hem kamuoyunu beklentilerini ve tutumlarındaki araştırmaları gerçekleştirerek yürütmekte sorumludur. Halkla ilişkiler sorumlusu özellikle hedef kitleler için uygun projeler hazırlarken kurum kimliğinin yansıtılmasını ve halkla ilişkiler sorumlusunun diğer görevleri arasında yer almaktadır.

Sponsorluk ve sosyal sorumluluk projelerinde kurumdaki medyanın imajını inşa ederken olumlu olması amacıyla farklı hizmetler sunar. Özellikle çalışanların memnuniyetini ve müşteri memnuniyetini korumak amacıyla yıllık ve aylık olarak etkinlikler düzenler. Halkla ilişkiler projelerinin öncesi ve sonrasındaki gerekli tüm kontrollerini sağlayarak takip ederken, projenin tamamlanması sonrasında geri dönüşleri detaylı şekilde analiz ederek tüm aşamaları baştan sona takip eder. Bu sayede hem tanıtım hem de organizasyonların kriz iletişimlerini yönetme konusunda etkili çözümler üretir. Meydana gelebilecek kriz planlarını hazırlayarak oluşabilecek kriz öncesindeki tedbirleri gerçekleştirerek krizleri minimuma indirir.

Halkla İlişkiler Sorumlusu Nasıl Olunur?

Halkla ilişkiler sorumlusu olabilmek için;

  • Üniversitelerin açık öğretim, 2 yıllık ön lisans bölümleri ve 4 yıllık lisans bölümlerindeki Halkla İlişkiler ve Reklamcılık ve Halkla İlişkiler ve Tanıtım alanlarından mezun olunması sonrasında halka ilişkiler uzmanı olunur
  • Üniversitelerdeki meydana gelebilecek taleplere göre tez, staj ya da bitirme projelerini başarılı şekilde tamamlamak gerekir.
  • Halkla ilişkiler bölümünden mezun olduktan sonra stajyer olması sonrasında halkla ilişkiler departmanlarında faaliyet göstermeye başlar. Özellikle mesleki tecrübeye sahip olduktan sonra halkla ilişkiler sorumlusu olunur.

Halkla İlişkiler Sorumlusu Olma Şartları Nelerdir?

Halkla ilişkiler sorumlusu olabilmek için adaylarda aranan genel şartlar şu şekildedir;

  • İlk olarak üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmak
  • En az 1 yabancı dil bilmek gerekiyor
  • Medya araçlarının hem yönetme hem de temel bilgi ve birikimine sahip olmak gerekiyor
  • Basın bülteni ve tanıtım metinlerinin hazırlanması, yazılması ve denetilmesi amacıyla ileri seviye dil bilgisine sahip olmak gerekli
  • Office programlarına ek olarak AMOS ve SPSS gibi istatistiksel veri analiz programlarını aktif olarak kullanma yetisine sahip olmak gerekiyor.

Halkla İlişkiler Sorumlusu Çalışma Koşulları Nedir?

Genel olarak halkla ilişkiler sorumlusu ofis ortamlarındaki masa başı işlere ek olarak konferans ve sergi gibi etkinliklerdeki kurumun temsil edilmesi için sahada aktif olarak görev yapmaktadır. Özellikle halkla ilişkiler sorumlusu insanlarla sürekli olarak hem yazılı hem de sözlü olarak iletişim halinde olur. Faaliyet gösterilen kurumun hem işleyişine bağlı olarak iş koşullarında değişiklik gösterilir hem de hastane, belediye, devlet kurumları, üniversite, otel, restoranlar, eğitim kurumları ve özel işletmeler gibi halkla ilişkiler alanlarındaki ofis içindeki ve ofis dışında aktif olarak faaliyet gösterirler. Özellikle halkla ilişkiler sorumlusu alanında uzman olan tecrübeli bireyler mesai sınırlamalarına ek olarak özellikle hem iş insanları hem de siyasilere bireysel danışmanlık hizmetleri de göstermektedir.

Halkla İlişkiler Sorumlusu Maaşları 2024

Halkla ilişkiler sorumlusu maaşları 2024 yılında çalışılan kurumlara ve faaliyet alanlarına göre değişiklik göstermektedir. Ancak genel olarak halkla ilişkiler uzman maaşları ortalama olarak 30,000 Türk lirasıdır. Genel olarak halkla ilişkiler sorumlusu minimum 25,000 Türk lirası ila 50,000 Türk lirası arasında değişkenlik göstermektedir. Faaliyet gösterilen kurumun büyüklüğü, sunduğu hizmet alanları ya da kamu – özel sektöre göre değişkenlik göstermektedir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.