Kamuya Engelli 8.000 Personel Alımı Yapılacak

Kamuya Engelli 8.000 Personel Alımı Yapılacak

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı tarafından yapılan açıklamalara göre engelli vatandaşların istihdam edilmesini sağlamak amacıyla 8.000 personel alımı yapacak.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, engelli vatandaşların istihdamlarını artırmak ve süreklilik sağlamak amacıyla önemli bir adım atacağını duyurdu.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Göktaş, engelli vatandaşlar için istihdam politikalarının belirlenmesi ve düzenlenmesi amacıyla yeni çalışmalar yapıldığını ifade etti. Engelli vatandaşların yaşam standartlarının artırılması için çalışma hayatlarını daha düzenli hale getirmek amacıyla pozitif ayrımcılık esaslarının ve anayasada yer alan eşitlik ilkelerine dayanarak istihdam politikalarının temelinin atıldığını ifade etti.

Engelli Memur Sayısı 70,000 Aşacak

Engellilere yönelik istihdamın artırılmasını ve sürdürülebilir hale gelmesi için son 10 yıllık dönemde Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı yapıldığını ifade etti. Bu EKPSS, kamu kurum kuruluşlarında çalışan engelli personellerin sayısını artırmak için yapılabilecek en önemli etkenlerden biri.

2012 yılından itibaren 42,000 engelli vatandaşların memur olarak istihdam edildi. 2002 yılında kamuda istihdam edilen engelli memur sayısı 5,77 iken son 20 yıllık dönemde bu oran 12 kat artarak 68,396’ya yükseldi. Yakın dönemdeki sonuçlanacak atamalarla birlikte kamu alanlarındaki engelli memur sayısı toplamda 70,000 kişiyi geçecek.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı engelli vatandaşlara destek olmak amacıyla EKPSS ile engelli vatandaşlara maddi anlamda katkı sağlıyor. 2022 yılında EKPSS bütçesi 11 milyon 830 bin liralık ödeme gerçekleştirildi. Buna ek olarak engelli bireylerin sınava girmek için sınav ücret destekleri ise 28 nisanda gerçekleşecek olan 7. EKPSS sınavıyla sağlanacak. Buna ek olarak engellilerin kolay şekilde erişim sağlayabilmeleri için engellilere özel kolay tasarım zorunluluğunun getirilerek kamu kurumlarında engelliler için daha kolay ve daha destekleyici bir çalışma ortamı sağlamak.

Her alanda engellerin kaldırılması amacıyla toplumsal farkındalık oluşturmak için engelli vatandaşlar odaklı yeni çalışmalar yürütülecek. Engelli vatandaşların toplumun her alanında ortak bir çözüme ulaştırılması gerekiyor. Farkındalık oluşturmak için vicdani ve insani değerlere dayalı çalışmalar devam edecek. Buna ek olarak bütün kamu ve kuruluşlar engelli vatandaşlar için yeni oluşumlar oluşturacak. Engelli vatandaşların istihdamının desteklenmesi için daha kapsamlı bir çalışma yürütülecek.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Göktaş “Ailemizi Genişleteceğiz”

Bakan Göktaş “Gerçekleştirilecek bu atama sayesinde yapılan en yüksek personel alımına imza atılacağın müjdesini vermek istiyorum. Yeni alımların yakın dönemde yapıldığını ve 8,000 sözleşmeli personelin daha Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na katılacağını” ifade etti. Buna göre deprem bölgesine destek olmak amacıyla hizmetlerin de kalitesi artırılacak.

İlgili Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.