Ev Alacaklara Müjde! Ev Alımında Tapu Harcı Muafiyeti Geliyor!

Ev Alacaklara Müjde! Ev Alımında Tapu Harcı Muafiyeti Geliyor!

Türkiye Büyük Millet Meclisinde Görüşmelerine Başlandı. Yeni Ev alacaklara Tapu Harcı Muafiyeti Sağlanacak. Konut 5 yıl satılmayacak.

492 sayılı Harçlar Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile TBMM'de kabul edilip kanunlaşması ile tapu harçlarında bazı şartlar ile muafiyet sağlanması planlanıyor.

Konut Satışlarını Hızlandıracak

Teklifin kabul edilmesiyle birlikte; yüksek konutları ve kiraların da engelleneceği öngörülüyor. Ayrıca yüksek tapu harçlarının konut satışlarında yarattığı negatif etkinin de azaltılması planlanıyor.

Tapu Harcından Muaf Tutulacak Miktar Nasıl Belirlenecek?

Tapu Harcı Muafiyetine konu edilecek konutun konutun ebeveyn için 300 bin, her çocuk için ise ilave 150 bin TL'lik bölümünün harçtan muaf edilmesi öngörülüyor. İlgili kanun değişikliğinin kabulü ile konut satışlarının ve inşaat sektörünün canlanması hedefleniyor.

konutta-tapu-harci.jpg

Tapu Harcından Muaf Olabilmenin Şartları Neler?

Alıcı ve satıcıdan yüzde 2'şer olmak üzere toplam yüzde 4 olarak tahsil edilen tapu harçlarından muaf olabilmenin belirli kriterleri bulunmakta. Harçtan muaf olması için başvurulan konutta ikamet edilmesi gerekmekte.

Tapu Harcı Muafiyeti Süresi Ne Kadar?

Tapu harcından muaf tutulan konutun beş yıl içerisinde elden çıkarılması halinde ise muaf tutulan tapu harç bedeli gecikme faizi eklenerek tahsil edilecek.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.