Polis Olma Şartlarında Değişiklik Yapıldı! Resmi Gazete’de Yayımlandı

Polis Olma Şartlarında Değişiklik Yapıldı! Resmi Gazete’de Yayımlandı

İçişleri Bakanlığı Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikle Polis Meslek Yüksekokulları ve POMEM Giriş Yönetmeliğinde değişiklik yapıldı.

Bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmeliğe göre, Polis Meslek Yüksekokulları ve POMEM Giriş Yönetmeliğinde ve değişiklikler yapıldı ve Polis olma şartlarından bazıları yürürlükten kaldırıldı.

resmi-gazete-nedir1611561523.jpg

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan Yönetmelik 10 binlerce Polis adayını yakından ilgilendiriyor. Yapılan değişiklikleri sizler için derledik.

Buna göre; Polis Meslek Eğitim Merkezleri Giriş Yönetmeliğinde;

İçişleri Bakanlığından:

POLİS MESLEK EĞİTİM MERKEZLERİ GİRİŞ YÖNETMELİĞİNDE

DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1- 6/6/2015 tarihli ve 29378 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Polis Meslek Eğitim Merkezleri Giriş Yönetmeliğinin 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (e) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“e) Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması: İlgili mevzuata göre yapılan güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasını,”

MADDE 2- Aynı Yönetmeliğin 8 inci maddesinin birinci fıkrasının (g) bendinde yer alan “, adayın kendisinin ve evli ise eşinin” ibaresi ile (ğ) bendinde yer alan “Adayın kendisinin ve evli ise eşinin;” ibaresi yürürlükten kaldırılmıştır.

Buna göre; Polis Meslek Yüksekokulları Giriş Yönetmeliğinde;

İçişleri Bakanlığından:

POLİS MESLEK YÜKSEKOKULLARI GİRİŞ YÖNETMELİĞİNDE

DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1- 17/5/2008 tarihli ve 26879 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Polis Meslek Yüksekokulları Giriş Yönetmeliğinin 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (e) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“e) Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması: İlgili mevzuata göre yapılan güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasını,”

MADDE 2- Aynı Yönetmeliğin 8 inci maddesinin birinci fıkrasının (ğ) bendinde yer alan “Adayın kendisinin ve evli ise eşinin;” ibaresi ile (h) bendinde yer alan “, adayın kendisinin ve evli ise eşinin” ibaresi yürürlükten kaldırılmıştır.

Eğitim Öğretim Yönetmeliği

Polis Meslek Eğitim Merkezleri Eğitim-Öğretim Yönetmeliğinde de değişiklik yapılmıştır. Adayların öğrenim gördükleri dönemde evlenmeleri ile ilgili olan 13 üncü madde yürürlükten kaldırılmıştır.

Öğrenim sırasında evlilik

MADDE 13 – (1) "Öğrenciler, öğrenimleri esnasında evlenme taleplerini POMEM Müdürlüğüne yazılı olarak bildirirler. Öğrencinin evleneceği kişi ile ilgili evlilik soruşturmasının yürütülmesi POMEM Müdürlüğü tarafından koordine edilir. Öğrenci müracaat tarihinden itibaren iki aylık süre dolmadan evlenemez. Ancak yapılacak soruşturmanın sonucu olumlu olan öğrencilerin, iki aylık süre beklenmeden POMEM Müdürünün onayı ile evlenmelerine izin verilir." hükmü kaldırılmıştır.

Resmi Gazete.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum