Son Dakika! Bakan Koca Açıkladı Artık Bu Zorunluluklar Kaldırıldı

Son Dakika! Bakan Koca Açıkladı Artık Bu Zorunluluklar Kaldırıldı

Bugün toplanan Bilim Kurulu sonrasın açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin KOCA artık bu zorunlulukların kaldırıldığını duyurdu.

Sağlık bakanı Fahrettin KOCA bilim kurulu toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada açık havada maske zorunluluğunun kaldırıldığını söyledi. Kapalı ortamlarda ise maske zorunluluğu koşullar uygun olduğu sürece yok. Tüm detaylar haberimizde.

Bir çok zorunluluk ve yasak kaldırıldı

Bakan Koca, Bilim Kurulu Toplantısının ardından önemli açıklamalarda bulundu. Koronavirüsle mücadelede yeni dönemin detaylarını veren Koca, açık havada maske zorunluluğunun kaldırıldığını söyledi. Kapalı ortamlarda havalandırmanın yeterli olması ve mesafe kuralına uyulması durumunda maske kullanımının şart olmadığını ifade eden Koca, yeni dönemde HES kodu uygulamasının da kaldırıldığını belirtti.

virus.jpg

Sınıf kapatma artık yok

Yeni dönemde; Hastalık belirtisi olmayan kişilerden test istenmeyecek, Okullarda 2 vaka çıkması halinde sınıfın kapatılması şeklindeki uygulamaya atık yok. Pozitif çıkan öğrenci izole edilecek ve eğitim devam edecek.

Karantina değişmedi

Karantina süresinde bir değişikli öngörülmediğinden 7 gün olarak devam edecek.

Rakamlar olumlu yönde seyrediyor

Bakan Koca konuşmasının devamında “Bir konuya dikkatinizi çekmek istiyorum. Bir kişi salgın bitmedi demediğinde somut gerçek değişmiyor. Salgın somut etkisini yitirdi, gözle görülür gerçek budur. Bundan sonra ne yapılmalı derseniz cevabı çok açık. Salgın ile toplum olarak kısıtlamalarla mücadele etmekten bireysel korunma aşamasına geçmeliyiz. Maske konusunda bence prensip şudur; Maskeleri hayatımızdan çıkarmıyoruz, maskeyi gerektiğinde takmak suretiyle yanımızda taşıyoruz. Maske günlük hayatımızın vazgeçilmez olanı olmalıdır.” Dedi.

bakan-koca1111.jpg

Salgın dönemiyle ilgili son durumu da paylaşan Bakan Koca, Hiç ek hastalığı olmayanların %8'inin vefat yaş ortalaması 63. 13 ayrı ek hastalığı olanların vefat yaş ortalaması ise 77. Vefat yaş ortalaması 2021 Mayıs ayı, (Deltanın yoğun olduğu) yaş ortalaması 68 iken Omicron varyantının baskın olduğu iki haftada vefat edenlerin yaş ortalaması 77'ye kadar yükseldi.

Yaş gruplarına göre vefat oranlarına bakıldığında son ay vefat edenlerin %91.5'i 60 yaşından büyükler. Hastaneye günlük yatışlara bakınca omicron öncesi duruma dönmüş görünüyoruz.

Yoğun bakıma günlük yatışlar önemli ölçüde düştü.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.