Diğer Aile Yardımı Nedir?  Başvurusu Nasıl Yapılır?

Diğer Aile Yardımı Nedir? Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde yaşayan ve ekonomik problemler çeken vatandaşlar için farklı yardımlar sunarak bu vatandaşlara destek olur.

Diğer Aile Yardımı Başvuru Ne Demek? Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, dar gelirli vatandaşlar için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına bireysel olarak başvuru yapmadan E-devlet üzerinden devlet tarafından sağlanan bütün sosyal yardımlara kolay bir şekilde başvurularını yapabilir. E-devlet üzerinden diğer aile yardım başvuru formu için belgelerle uğraşmaya gerek kalmadan oldukça kolay ve kısa şekilde yardım başvurularını E-devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

E-devlet diğer aile yardım başvurusu bu yardımlardan sadece biridir. Özellikle son dönemlerde en fazla merak edilen yardımların başında gelirken, merak edilen soruları sizin için bir araya getirdik.

Diğer Aile Yardımı Nedir?

Diğer aile yardımı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde yer alan Sosyal Yardımlaşama ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla gerçekleştirdiği sosyal yardımlardan sadece biridir. Sosyal yardım parası olarak da adlandırılan diğer aile yardımı, geçmiş dönemlerde ikamet edilen bölgelerdeki Kaymakamlık bünyesindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına bireysel olarak gidilerek başvuru yapılması gerekiyordu. Günümüzde ise E-devlet diğer yardımı nedir, başvurusu kolay şekilde yapılabiliyor.

Diğer aile yardımı E-devlet başvuru yapılmasından sonra başvuru sonrasında kayıtlı olduğunuz il ve ilçede bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına iletilerek doğrudan değerlendirmelere alınacak. E-devlet üzerinden gerçekleştirilen başvurularınız uygun görünmesi durumunda diğer aile yardım ödemesi almaya hak kazanacaksınız. E-devlet üzerinden gerçekleştirilen başvuru sırasında bireylerden herhangi bir belge istenmemektedir. Buna göre sistem bilgi ve belgelerinizi E-devlet üzerinden kontrol sağlayarak maddi durum seviyenize göre diğer aile yardım parası ödemelerini uygun bulması durumunda erir. Diğer aile yardım parası miktarları genel olarak hane içinde yaşayan kişi sayısına ve aile bireylerinin aylık gelirlerine göre değişkenlik göstermektedir.

Diğer Aile Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Dar gelirli vatandaşlar devlet tarafından sunulan herhangi bir sosyal yardımlardan faydalanmamaları durumunda, devlet tarafından sunulan maddi yardımlardan faydalanmak için ilk olarak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına bireysel olarak başvuru yapmalar gerekir. Ancak günümüzde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına bireysel başvuru yapmadan E-devlet üzerinden kolay ve hızlı bir şekilde diğer aile yardım başvurusu dahil olmak üzere yardım başvurusu yapabilir. Dar gelirli ailelerin diğer aile yardım başvurusu E-devlet üzerinden kolay şekilde gerçekleştirebilirler.

e-Devlet Başvuru Ekranı İçin Tıklayın

Not: Başvuru formunu doldurduktan sonra en alt kısmında "Talepleriniz" kısmına Diğer aile yardımı başvuru yapmak istediğinizi belirtin.

Diğer Aile Yardımı Kime Verilir?

Diğer aile yardımı kime verilir sorusu en fazla merak edilen soruların başında geliyor. Buna göre maddi zorluk içinde olan ve yardıma muhtaç olan ailelere diğer aile yardımı verilmektedir. Bunun için herhangi bir geliri ve sosyal güvenceye sahip olmayan bireylere diğer aile yardımı verilmektedir. Diğer aile yardımı muhtaçlık durumlarına göre 2000 ile 2500 Türk lirasına kadar verilmektedir.

Diğer Aile Yardımı Kaç Ayda Bir Verilir?

Diğer aile yardımları ödemeler her ay için hesaplanarak 2 ayda bir olmak şartı ile maksimum 2000 - 2500 Türk lirasına kadar verilmektedir. Bazı durumlarda senede bir defada verilebilir.

Diğer Aile Yardımı Teslim Edilebilir Ne Demek?

Diğer aile yardımı, eğer e-Devlet hesabınızda sorgulama yaptığınızda "teslim edilebilir" yazıyorsa, yardımınızın durumu onaylanmış ve ödeme için banka talimatı verilmiş anlamına gelmektedir. Ödemeniz en geç 7 gün içinde PTT kurum ödemelerine veya Ziraat Bankası hesabınıza yatırılacaktır.

Diğer Aile Yardım Parası Ne Kadar?

Diğer aile yardım paraları muhtaçlık sınırı altında olan ailelere sağlanan maddi destek ödemeleridir. Bu ödemeler 2 ayda bir olmak şartı ile aile hane halkının sayılarına göre 2000 - 2500 Türk lirasına kadar verilmektedir

Diğer Aile Yardımı Parası Nereye Yatar?

Diğer aile yardımı ödemeleri genellikle Ziraat Bankası hesaplarına, hesapları olmayanların ise T.C. kimlik numaralarına yatırılmaktadır. Bazı durumlarda PTT hesaplarına da yatırılmaktadır.

Diğer Aile Yardımı ne Zaman Yatacak?

Diğer aile yardımlarının belirli bir ödeme tarihi yoktur. Yardımları onaylanan vatandaşların ödemeleri 7 gün içerisinde hesaplarına yatırılmaktadır.

Diğer Aile Yardımı Başvuru Mütevelli Heyetinde Ne Demek?

Mütevelli heyeti, ülkemizde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarında görev yapan ve 15 günde bir toplanan, ihtiyaç sahibi vatandaşların yardımları ile ilgili dosyaları inceleyip yardımların onaylanması veya onaylanmaması yetkisine sahip olan bir heyettir.

Diğer Aile Yardımı Feshedildi ve Reddedildi Ne Demek?

Diğer Aile Yardımı Feshedildi hatası alan e-Devlet hesabında bu uyarıyı gören vatandaşların Sosyal Yardımlaşma'ya gitmeleri veya 144 sosyal yardım hattını arayıp bilgi almaları gerekmektedir. Bunun birçok nedeni olabilir.

Bu nedenlerden bazıları şu şekildedir:

  • Eksik belgeler
  • Gelir yüksek olması
  • Üzerinde mal-mülk olması
  • Hanede birden fazla SGK'lı çalışan olması
  • Hanede birden fazla sosyal yardım alan olması
  • Hanede emeklilik durumu olması

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum