e- Devlet Ramazan Gıda Yardımı Başvurusu ve Başvuru Formu (Başvuru Ekranı)

e- Devlet Ramazan Gıda Yardımı Başvurusu ve Başvuru Formu (Başvuru Ekranı)

Tüm Türkiye genelinde ülkemizde dar gelirli vatandaşlara Ramazan ayının gelmesi ile birlikte gıda kolisi ve nakit yardımları yapılmaktadır. Peki Ramazan kolisi başvurusu nasıl yapılır? şartlar nedir, tüm detayları ile haberimizde.

Ramazan Gıda Yardımı Başvurusu ve Başvuru Formu, Ramazan Bayramının gelmesiyle birlikte her dönem muhtaçlık sınırı altında olan vatandaşlara yapılan desteklerdir.

Türkiye Cumhuriyeti’nde, belediyeler, Sosyal yardımlaşma vakıfları ve Vakıflar genel müdürlüğü aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine ramazan dönemlerinde yardım kolisi yardımı sağlanmaktadır.

Kurumlar tarafından sağlanan bu yardımlar ramazan dönemi öncesinde ve ramazan dönemi boyunca gerçekleştirilmektedir. Ancak ramazan ayının başlamasıyla birlikte Ramazan kolisi muhtaçlık sınırı altında olan vatandaşlara sağlanmaktadır.

Ramazan kolisi almak isteyen bireylerin muhtaçlık sınırı altında olması gerekmektedir. Muhtaçlık durumlarına göre belirlenen bu yardımları alabilmek için muhtaçlık durumunun belgeyle kanıtlanması gerekmektedir. Buna göre ramazan kolisi yardımı alabilmek için başvuru yapılabilecek kurumlar ise;

 • İkamet edilen il ya da ilçedeki belediyeler
 • Farklı dernekler
 • Türkiye Cumhuriyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı

Ramazan Kolisi Kime Verilir?

Ramazan Bayramının gelmesiyle birlikte ülkemizde yardımlaşmanın önemi de sağlanan yardımlarla birlikte pekiştirilmektedir.

Türkiye sınırları içerisinde gerçekleştirilen bu yardımlar aksatılmadan muhtaçlık sınırı altındaki vatandaşlara sağlanmaktadır. Ramazan Bayramı’nda iki farklı türde yardımlar gerçekleştirilmektedir.

Bunlar ise muhtaçlık sınırı altında olanlar, yoksul vatandaşlara ve işsiz durumda olan ailelere sağlanan yardımlardır. Muhtaçlık sınırının altında olan aileler için gerçekleştirilen yardımlara ek olarak maddi yardımlar ve ramazan kolisi yardımları sağlanmaktadır. Günümüzde belediyeler tarafından gerçekleştirilen yardımlarda ramazan kolisi şeklinde verilmektedir. Buna göre;

 • İhtiyaç sahibi olan engelli vatandaşlar ve ailelerine
 • İşsiz olan bireylere
 • İhtiyaç sahibi olan gazi, şehir ve asker ailelerine
 • Dar gelirli ve yoksul vatandaşlara
 • Geliri olmayan dul ve kimsesiz kadınlara
 • Geliri olmayan kimsesiz yaşlı vatandaşlara

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarında kaydı olan bireyler bu yardımlardan faydalanabilmektedir. Bazı durumlarda ise üstüne ev ya da araba olan bireylere bu yardımlar verilmemektedir.

Ramazan Yardım Kolisinde Ne Var?

Ramazan yardım kolisi içinde hangi ürünlerin olduğu en fazla merak edilen konular arasında yer alırken genel anlamda temel tüketim ürünleri bulunmaktadır. Belediyeler tarafından gerçekleştirilen bu yardımlarda genel olarak şu ürünler bulunmaktadır;

 • Tuz
 • Çay
 • Bulgur
 • Yağ
 • Meşrubat
 • Un
 • Makarna
 • Salça
 • Şeker
 • Kuru fasulye
 • Reçel
 • Hazır çorba
 • Peynir
 • Mercimek
 • Zeytin
 • Şehriye
 • Nohut

Yukarıda yer alan ürünler 4 kişilik bir ailenin 1 aylık gıda ihtiyacını karşılamaktadır.

Ramazan Yardımı Nasıl Alınır?

Ramazan döneminin gelmesiyle birlikte belediyeler ve vakıflar tarafından farklı yardımlar sağlanmaktadır. Kurumlar tarafından sağlanan bu yardımlar muhtaçlık sınırı altında olan ailelere maddi desteğin yanı sıra gıda yardımlarıyla birlikte sağlanmaktadır.

Ramazan yardımı alabilmek için ilk şart muhtaçlık sınırında olmaktır. Bu nedenle Ramazan yardımı alabilmek için ilk olarak ihtiyaç sahibi olmak ve başvuru yapılacak vakfa gelir durum raporu verilmelidir.

İkamet edilen bölgedeki muhtarlıklar, belediyeler ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları gibi kurumlara muhtaçlık sınırı altında olduğunuzu gösteren belge ile başvuru yapılmalıdır. Yapılan başvurular yoğunluğa bağlı olarak 15 – 30 gün içerisinde sonuçlandırılmaktadır.

Başvurusu olumlu sonuçlanan bireylere forumda bulunan iletişim kısmındaki bilgilere ulaşılarak yardımlar ulaştırılmaktadır. Bu nedenle formda doldurulacak olan bilgilerin eksiksiz ve doğru şekilde yapılması son derece önemlidir.

2024 E-devlet Ramazan Yardım Başvurusu

2024 E-devlet Ramazan Yardım Başvurusu yapmak isteyen bireyler E-devlet sitesi üzerinden kolay bir şekilde gerçekleştirebilirler. Bunun için belediyeye başvuru yapmadan önce telefonunuzu kullanarak başvurularınızı tamamlayabilirsiniz.

Ramazan yardım kolisi alabilmek için E-devlet üzerinden bireylere özel olarak bir servis bulunuyor. Bu servis üzerinden Ramazan kolisi yardımlarını alabilirsiniz. Buna ek olarak talebin durumlarına göre başvuru sonuçlarını da E-devlet üzerinden takip edilmektedir.

2024 E-devlet Ramazan Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

2024 E-devlet Ramazan Yardım Başvurusu yapabilmek için uygulanacak adımlar ise;

 • Ramazan yardım başvurusunu E-devlet üzerinden yapmak için ilk olarak; https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 adresine tıklayın.
 • Karşınıza çıkan sayfadan Ramazan Kolisi yardımını alabilmek için bilgiler istenmektedir. Bu bilgileri eksiksiz ve doğru şekilde doldurduktan sonra bağlı olunan belediyeye gidilerek yardım türünü seçin
 • Daha sonra Ramazan Bayramı para yardım seçeneğini tıklayın
 • İletişim ve adres kısmını kontrol ederek başvurunuzu tamamlayın

Ramazan yardım başvurularını E-devlet üzerinden yaptıktan sonra başvuru sonuçları iş yoğunluğuna bağlı olarak 15 – 30 gün içerisinde sonuçlandırılmaktadır. Bunun nedeni ise yoğunluk sebebiyle işleme alınma süreci ve değerlendirme süreci değişkenlik göstermektedir.

Ramazan yardımını E-devlet üzerinden başvuru yapılabileceği gibi Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı resmi web sitesi üzerinden de başvurularınızı yapabilirsiniz.

Buna göre E-devlet aracılığıyla Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı için bu linki https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru tıklayarak başvuru yapabilirsiniz.

Ramazan YardımKolisi Başvuru Formu

Ramazan yardım kolisi başvuru formu her yıl düzenli olarak E-devlet üzerinden yapılabilmektedir. Ramazan döneminin gelmesiyle birlikte muhtaçlık sınırı altında olan vatandaşlar E-devlet aracılığıyla Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını ve şifresini girerek başvuru formunu doldurarak başvurularını yapabilirler.

Ramazan Yardımı Ne Zaman Yatacak?

Ramazan Yardımı Ne Zaman Yatacak? Sorusu son dönemlerde en fazla merak edilen konular arasında yer almaktadır. Buna göre belediye ve vakıflar tarafından gerçekleştirilen çalışmalarla birlikte kurum muhtaçlık sınırı altında olan ailelere destek sağlamaktadır.

Türkiye genelinde bulunan il ve ilçelerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla Ramazan yardımı yapılmaktadır. Gerçekleştirilen bu yardımlarla birlikte Ramazan ayının başlamasıyla birlikte muhtaç ailelere yardımlar yapılmaktadır.

Yapılacak olan bu yardımların kesin bir tarihi bulunmamaktadır. Bunun nedeni ise merkezi sistemlerin aksine bu konu farklılıkları beraberinde getirmektedir.

Kurumlar tarafından gerçekleştirilen bu yardımlar Ramazan boyunca yoğunluklara göre ramazan dönemi içinde ve ramazan döneminden önce yapılmaktadır. Buna göre taleplere göre değişiklik göstermektedir.

Ramazan Yardımı Ne Zaman Başlıyor?

Ramazan yardımı ne zaman başlıyor sorusu ramazan döneminin gelmesiyle birlikte muhtaçlık sınırı altında olan ailelere sağlanan yardımlardır. Ramazan ayının başlamasından önce gerçekleştirilen bu yardımlar bazı kurumların aksine ramazan dönemi öncesinde ve ramazan dönemi içinde gerçekleştirilmektedir. Yoğunluk olması durumlarında bu yardımlar 15 – 30 gün içinde sonuçlandırılmaktadır.

Ancak başvurulardan faydalanabilmek için başvurularınızı bayramlara başlamadan 1 ay önce yapmak her zaman daha faydalı olacaktır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli konu ise başvuru formu doldurulurken bilgilerin ve iletişimlerin eksiksiz olarak doldurulmasıdır. Eksik ya da hatalı doldurulması durumunda yardımların alınmayacağının ya da gecikeceğinin bilinmesi gerekmektedir.

İlgili Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
20 Yorum