Ev Hanımlarına Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Şartları Nelerdir?

Ev Hanımlarına Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Şartları Nelerdir?

Çalışmayan ev hanımlarına yardım işlemleri, dar gelirli ve ihtiyaç sahibi ailelere destek olması amacıyla sunulan nakdi yardımlardır. Yapılan bu yardımlar sayesinde aileler temel ihtiyaçların karşılanmasına destek olmaktadır.

Ev Hanımlarına Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Şartları Nelerdir? ile ilgili, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, valilikler ve Kaymakamlıklardan çalışmayan ev hanımları sosyal yardım almak amacıyla başvuru yapabilirler.

Günümüzde Türkiye’de Dernek, vakıf, iş adamları, sanatçılar ve Kızılay tarafından muhtaçlık sınırı altında olan ailelerdeki ev hanımlarına yardımlar sağlanmaktadır. Bu sayede dar gelirli ailelerde dar gelirli aileler sosyal yaşamlarını bir nebze de olsa karşılamak amacıyla bu yardımlar yapılmaktadır.

Ev Hanımların Sosyal Yardım Veren Kurumlar

Muhtaçlık sınırı altında olan ailelerdeki ev hanımlarına sosyal yardım adı altında destek sağlanmaktadır. Ancak bu yardımdan faydalanabilmek için asgari ücretin 1/3 altında gelire sahip olmak gerekmektedir. Bu yardımdan faydalanabilmek için kamu kurum ve kuruluşlarına ya da vakıflara başvuru yapılması gerekmektedir.

Ev hanımlarına sosyal yardım kapsamında nakdi yardımlara ek olarak giysi yardımı, eşya yardımı, doğalgaz yardımı ve erzak yardımı gibi farklı ayni yardımlar da yapılmaktadır. Bunlara ek olarak ev hanımlarına yardım yapan kamu kurum ve kuruluşlar ise;

 • Türkiye Cumhuriyeti Genel Müdürlüğü
 • Belediyeler
 • Valilikler
 • Kaymakamlıklar
 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı

Düzenli geliri olmayan ve asgari ücretin altında gelirlere sahip olan hane halkına destek olmak amacıyla iş adamları, vakıf, dernekler ve ünlü sanatçılar da yardım yapmaktadır. Bu yardımdan faydalanabilmek için başvuruların yapılması gerekmektedir. Ancak özellikle Kızılay işsiz ve çalışmayan ev hanımlarına barınma yardımı, gıda yardımı ve giysi yardımı yapılmaktadır.

Çalışmayan Ev Hanımları Yardım Başvuru Şartları Nelerdir?

Düzenli geliri olmayan ve muhtaçlık sınırı altında olan ev hanımlarına yapılan sosyal yardım ve kurum yardımı alabilmek için gerekli başvuru şartları ise;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Herhangi bir düzenli geliri olmayan
 • Asgari ihtiyaçların karşılanması konusunda sorun yaşayan
 • Ev hanımı olan

Bunlara ek olarak çalışmayan ev hanımlarının hanesinde bulunan bireylerin menkul ya da gayrimenkulünün olmaması gerekmektedir.

Çalışmayan Ev Hanımları Yardım Başvuru

Çalışmayan ev hanımları için yardım başvuruları Belediyeler, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Sosyal ve Yardımlaşma Derneği, Kaymakamlıklar ve Valiliklere bireysel gidilerek başvuru yapılması gerekmektedir. Buna ek olarak başvuru yapmak için;

ev-hanimlarina-sosyal-yardim-basvurusu-sorgulama.png

Belediye para yardım başvurusu nasıl yapılır?

Bir ya da birden fazla yardımda bulunan belediyeler dar gelirli ailelerdeki çalışmayan ev hanımlarına destek olmaktadır. Buna göre başvuru yapabilmek için E-devlet üzerinden başvuru yapabilir. Belediyeden çalışmayan ev hanımlarına yardım başvurusu yapabilmek için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 sitesine kullanıcı adı ve şifresini girerek başvurularınızı yapabilirsiniz.

Belediyeye başvuru yapabilmek için ikamet edilen il ya da ilçedeki belediye binalarına giderek bireysel olarak yardım başvuru formu doldurularak başvuru yapabilirler. Buna ek olarak telefon üzerinden Beyaz masa Alo 153 hattını arayarak başvurular hakkında detaylara ulaşabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı para Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler bakanlığından ev hanımlarına yardım başvurusu alabilirler. Dar gelirli ailelerdeki hem ev hanımları hem de ev hanesinde bulunan çocuk sayısı kadar para yardımı alabilir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına bireysel olarak başvuru yapılması gerekmektedir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli konu hane kayıt başvuru formu eksiksiz ve doğru şekilde doldurulmalıdır.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ön başvuruları E-devlet üzerinden yapılmaktadır. Buna göre Aile Destek Paketi ve Çocuk Destek bileşeni başvurularını da alabilirler. Elektrik tüketim desteği de Aile ve Sosyal Hizmetler bakanlığı tarafından verilen yardımlar arasında yer almaktadır.

E-devlet üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına ev hanımlarına yardım başvurusu yapabilmek için: https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti adresinden kullanıcı adı ve şifre girilerek yapılabilir.

Bu kapsamda çalışmayan ev hanımlarına aile destek paketi yardımı dahilinde muhtaçlık sınırı altında yaşayan ailelere düzenli olarak aylık ortalama 2,500 Türk lirasına kadar maddi destek yapılmaktadır. Ancak bu yardımda faydalanabilmek için çalışmayan ev hanımları ve dul kadınların muhtaçlık sınırı alında olması yani asgari ücretin 1/3 altında gelire sahip olması gerekmektedir.

Çocuklu Destek Bileşen Yardımı Nedir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından çalışmayan ev hanımlarına çocuk destek bileşen yardımı yapılmaktadır. Aylık olarak gerçekleştirilen bu yardımlar ortalama 650 Türk lirasına kadar ödenmektedir. Buna ek olarak yardıma ek olarak;

 • 1-2 çocuğu olan aileler için aylık 350 Türk lirası
 • 3-4 çocuğu olan aileler için aylık 450 Türk lirası
 • 5 ve üstü çocuğu olan aileler için aylık 650 Türk lira ödeme yapılmaktadır.

Çalışmayan Ev Hanımlarına Şartlı Aşı Yardımı Nedir?

Çalışmayan ev hanımlarına yapılan bir diğer yardım ise şartlı sağlık yardımıdır. Aşı yardımı olarak da adlandırılan bu yardımı alabilmek için yoksulluk sınırı altında yaşamak gerekiyor. Bu yardıma ek olarak çalışmayan ev hanımlarına şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardımı da yapılmaktadır. Buna göre kendisi ve eşinin düzenli olarak geliri olmaması ve sigortalı işte çalışmayan ev hanımlarının faydalanabileceği şartlı eğitim yardımı ve şartlı sağlık yardımları yapılmaktadır. Bu yardım kapsamında yoksul ailedeki çocukların zorunlu yaşam standartlarını yükseltmek amacıyla yardım yapılmaktadır. 2024 yılında geçerli olan şartlı sağlık yardımı ya da diğer ismiyle aşı parası yardımı çocuk başına 45 Türk lirası ödenmektedir.

Şartlı yardım ödemeleri ise;

 • İlköğretim seviyesinde eğitim gören kız çocuklarına aylık olarak 50 Türk lirası
 • Ortaöğretim seviyesinde eğitim gören kız çocukları için aylık olarak 75 Türk lirası
 • Ortaöğretim seviyesinde eğitim gören erkek çocukları için aylık olarak 45 Türk lirası
 • Ortaöğretim seviyesinde eğitim gören erkek çocukları için aylık olarak 55 Türk lirası

Ödeme yapılmaktadır.

Çalışmayan Ev Hanımlarına Yardım Başvurusu Yapılması İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Çalışmayan ev hanımlarına yardım başvurusunda ayni ve nakdi yardım alabilmek için gerekli evraklar ise;

 • Başvuru yapan kişinin T.C kimliği ve fotokopisi
 • Hane bireylerinin mal beyanlarının yer aldığı belge ya da belgeler
 • İkametgâh belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Yeni doğan çocukların doğum belgesi ve doğum raporu
 • SGK’dan alınan gelir ya da gelir'sizlik belgesi
 • Hanede kronik hastalığı bulunan birey ya da bireyler varsa bunu kanıtlayan sağlık kurulu raporu
 • Fakirlik belgesi
 • Hane bireylerinde engelli biri varsa 2024 engelli belgesi
 • Ev kira sözleşmesi
 • Öğrenci var ise öğrenci belgesi

Çalışmayan Ev Hanımlarına Yardım Başvurusu Nereye Yatar?

Sosyal yardım paraları, başvurusu onaylanan bireylerin Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası üzerine PTT hesaplarına yatırılmaktadır. Buna ek olarak yardım parasının yatırılıp yatırılmadığını kontrol etmek için ikamet ettiğiniz il ya da ilçedeki PTT şubelerine giderek T.C. kimlik numaranızdan sorgulayabilirsiniz. Ayrıca E-devlet üzerinden de sorgulama yapabilirsiniz.

Çalışmayan ev hanımları yardım başvurusu sorgulama işlemleri için https://www.turkiye.gov.tr/ptt-ptt-uzerinden-yapilan-kurum-odemeleri-sorgulama adresine giderek sorgulayabilirsiniz. Telefon numarası üzerinden ev hanımları yardım başvuruları hakkında detaylı bilgilendirme almak isteyenler ise beyaz masa Alo 153 numarasını arayarak başvuru yapılan yardımlar hakkında detaylı bilgilendirmeler alabilir.

İlgili Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum