Doğalgaz Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır 2024? (e-Devlet Başvuru Ekranı)

Doğalgaz Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır 2024? (e-Devlet Başvuru Ekranı)

Her yıl düzenli olarak dar gelirli ailelere, Aile ve Sosyal Hizmetler bakanlığınca sunulan doğalgaz tüketim desteği yardımının başvuru şartlarını, başvuru nasıl yapılır? detaylı bir şekilde yazımızda bahsettik.

Doğalgaz Tüketim Desteği, Kışın gelmesinin ardından doğalgaz yardım başvurularında yardıma muhtaç aileler tarafından talep edilmeye başlandı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yardıma muhtaç ailelere verilen doğalgaz yardımları, geçen yıla göre artış gösterdi. Doğalgaz yardımına muhtaç olan ailelerin başvuruları E-devlet üzerinden yapabilirler.

Doğalgaz tüketim desteği otomatik bir şekilde çıkan vatandaşlar tekrar başvuru yapmasına gerek yoktur.

Doğalgaz yarımına, e-Devlet üzerinden başvuru yapanlar başvuruları onaylandıktan sonra bulundukları il veya ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek doğalgaz abone veya sözleşme numaralarını sisteme kaydettirmeleri gerekmektedir.

Kışın gelmesinin ardından soğuk havalar da ülke genelinde kendini hissettiremeye başladı. Bu soğuk gülerde ısınmak amacıyla ihtiyaç duyulan doğalgaz, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yardıma muhtaç ailelere verilmeye devam ediyor. Doğalgaz yardımına muhtaç olan aileler Doğalgaz yardımı başvuruları için E-devlete girerek başvuru yapabilirler. Bakanlık tarafından açıklanan bilgilere göre 2024 doğalgaz yardımı 200 Türk lirası ile 3500 Türk lirası arasında değişiklik gösterecek.

2024 Doğalgaz Yardımı

2023 doğalgaz yardımı 900 TL ile 2500 TL arasında yardıma muhtaç ailelere destek olması amacıyla verildi. 2024 doğalgaz yardımı ise 1500 TL ile 3500 TL arasında verileceği duyuruldu. Geçtiğimiz yıldaki metreküp ile karşılaştırıldığında 2024 yılında daha yüksek olması dikkatlerden kaçmadı. Yardıma muhtaç ailelere verilen bu yardımlar sayesinde, kış dönemlerinde aileler maddi açıdan bir nebze de olsa hafifletilmiş oluyor.

2024 Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

2024 doğalgaz yardımı başvurusu yapmak isteyen yardıma muhtaç aileler E-devlet üzerinden başvuru yapabilirler. Doğalgaz yardım başvurusu için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linkine tıklayarak başvurularınızı yapabilirsiniz. Doğalgaz yardımına muhtaç olan ailelere bu destek ödemeleri PTT hesaplarına otomatik olarak yatırılmaktadır. Başvuruların olumlu sonuçlanması durumunda yardıma muhtaç hak sahipleri PTT şubelerine giderek faturalarını ibraz etmeleri sonucunda yardımlarını alabilirler.

Not: Doğalgaz tüketim desteği ödemeleri nakit çekilmez sadece faturalarınızı ödeye bilirsiniz.

Doğalgaz Yardımına Kimler Başvuru Yapabilir?

Doğalgaz Tüketim Desteği Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yardıma muhtaç ailelere destek olması amacıyla oluşturuldu. Ancak doğalgaz yardım başvurusu için başvuru yapabilmek için başvuru şartları şu şekildedir;

 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak
 • Doğalgaz yardımı yapılacak il ya da ilçede yaşıyor olmak
 • E-devlet üzerinden doğalgaz yardımına başvuru yapmış olmak
 • İkametteki adreste ön ödemeli ya da faturalı sayaç bulunan doğalgazlı bir evde abonelik sahibi olmak
 • Başvuru yapan bireyin SYD vakfı tarafından hak sahipliği kararının olması
 • Doğalgaz mesken aboneliğinin olması
 • Net asgari ücretin 1/3'ünden (2024 yılı için 5.667,37 TL) az olan haneler

Doğalgaz Yardımı Hangi Aylarda Veriliyor?

Doğalgaz yardımı ödemeleri PTT aracılığıyla;

 • Ocak
 • Şubat
 • Nisan
 • Haziran
 • Ağustos
 • Ekim

Aylarında hak sahiplerinin hesaplarına yatırılıyor. Doğalgaz yardımları yılın son çeyreğinde ve yeni yılın ilk çeyreğinde olmak üzere toplamda 8 ay olarak yapılmaktadır.

Merkezi Sistem Kullananlar Doğalgaz Yardım Başvurusu Yapabilir mi?

Doğalgaz tüketim desteği başvurularını kimler yapabilir soruna en çok sorulan sorulardan biride merkezi sistem doğalgaz kullanımına doğalgaz tüketim desteği yardımı alabilir mi? oldu. Devletpersonelalımı.com ve Destekler TV olarak yaptığımız araştırmalar sonucunda merkezi sistem kullanıcıları doğalgaz tüketim desteği yardımından yararlanamamaktadır.

Benzer Haber: 12 Ay Boyunca Kuru Gıda Yardımı Dağıtılacak

Aile Destek Yardımı Alanlar Doğalgaz Yardımı Alabilir mi?

Aile destek yardımı alan biri doğalgaz yardımı alabilir mi? sorusuna şu şekilde cevap verelim. Sizin hangi yardım aldığınızın önemi yok burada önemli olan tek konu 3294 sayılı Kanun kapsamında ihtiyaç sahibi olup hane içinde kişi başına düşen aylık geliri net asgari ücretin 1/3'ünden (2024 yılı için 5.667,37 TL) az olan haneler (Hanesinde memur, noter ve muhtar bulunanlar hariç) faydalanabilmektedir. Burada demek istediğimiz geliriniz 5.667,33 TL ve altında bir gelir olması gerekmektedir.

Doğalgaz Yardım Başvurusu Yapanların Aile Destek Yardımı İptal Olur mu?

Doğalgaz yardım başvurusunda merak edilen bir diğer konu herhangi bir sosyal yardım alan biri ''doğalgaz yardım'' başvurusu yaparsa aldığı yardım iptal mi olur? Hayır doğalgaz yardım başvurusu yaptığınız zaman yardımlarınız iptal olmaz fakat geliriniz net asgari ücretin 1/3'ünden (2024 yılı için 5.667,37 TL) aşmış olursa bundan dolayı iptal olabilir.

TÜM SOSYAL YARDIMLARDAN İLK SİZ YARARLANMAK İÇİN;

İOS UYGULAMAMIZI TIKLA İNDİR

ANDROİD UYGULAMAMIZI TIKLA İNDİR

HUAWEİ UYGULAMAMIZI TIKLA İNDİR

İlgili Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.