Öğrencisi Olan Dar Gelirli Ailelere Eğitim Yardımı Başladı! |e-Devlet Eğitim Yardımı Başvurusu 2024

Öğrencisi Olan Dar Gelirli Ailelere Eğitim Yardımı Başladı! |e-Devlet Eğitim Yardımı Başvurusu 2024

Dar gelirli geçimini sağlamakta zorlanan ailelere nakit destek haberi geldi. Detaylar yazımızda...

Eğitim yardımı başvuru nasıl yapılır? Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına Bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca (SYDV) dar gelirli ve geçimini sağlamakta zorlanan hanelere sunduğu bir destek olan eğitim yardımı, öğrencisi olan ailelere destek olmak amacıyla nakit verilen bir destektir veriliyor.


Eğitim yardımı, genellikle maddi destek sağlayarak eğitim sürecini desteklemeyi amaçlayan yardımdır. Bu yardımları genellikle Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Belediyeler, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Sosyal Güvenlik Kurumu vermektedir fakat biz başvurumuzu e-Devlet üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına Bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca yapacağız.

Eğitim yardım parası ne kadar?

Eğitim yardımı kişinin hanesinde kişi başına düşen gelir, üzerine ev araba olması etkenlik gösterebilir 400 TL ile 2500 TL arasında yatmaktadır ödemeler PTT, Ziraat Bankası ve Halk Bankasına Yatırılmaktadır.

Eğitim yardımı her ay mı?

Eğitim Yardımı bir yıl içerisinde iki defa alınabilir. bazı durumlarda kişinin gelir durumunda yükseliş olması gibi etkenler göz önüne alınarak senede bir defaya düşürülebilir.

Eğitim yardımı kimlere verilir?

Eğitim yardımı genellikle ihtiyaç sahibi ailelerin öğrencilerine yöneliktir. Özellikle sosyal güvencesi olmayan ve 3294 sayılı Kanun kapsamında belirlenen ihtiyaç sahibi ailelere verilmektedir. Eğitim yardımı, çocukların örgün eğitime devam etmelerini ve okulun açık olduğu aylarda belirli bir devamsızlık sınırını aşmamaları gerekiyor. Yani, çocuklarınızın devamsızlık yapmamaları halinde, eğitim yardımı alınabilir. Eğitim yardımı, genellikle eğitim giderlerini karşılamak ve çocukların okula devamını teşvik etmek amacıyla yapılan bir sosyal yardımdır.

 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olması.
 • Hane içinde kişi başına düşen aylık geliri net asgari ücretin 1/3'ünden (2024 yılı için 5.667,33-TL) için az olan haneler faydalanabilmektedir.
 • Üzerine ev, arsa, araba olmaması.
 • Okuyan öğrenci olması.

Eğitim parası nasıl alınır?

Kırtasiye yardımından faydalanmak isteyenler, başvurularını e-Devlet üzerinden yapabilirler. Kırtasiye yardımı ödemeleri, yılda bir veya iki kez Eğitim Öğretim yardımı adı altında Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) sistemlerinden öğrenim durumu belirlenen kişilere toplu olarak yapılır. Bu sayede, eğitim sürecindeki ihtiyaçları karşılamak isteyen kişilere nakit destek sağlanır.

Benzer Haber: Dar Gelirli Hanelere Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Eğitim yardımı tek seferlik mi ?

Öğrencilere genellikle düzenli ve sürekli olarak eğitim yardımı sağlanır, ancak eğitim yardımı tek seferlik bir destektir. yardımınız tutarı aldıktan 6 ay sonra başvuru yaparak eğer şartlarınızda uygunsa tekrardan yararlanabilirsiniz.

Eğitim yardımı başvurusu nasıl yapılır?

Eğitim yardımı başvurusu için e-Devlet üzerinden başvuru yapmanız gerekmektedir.

E-DEVLET EĞİTİM YARDIMI BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYIN

Eğitim yardımı ödemesi nereye yatıyor?

Eğitim yardımınız onaylandığı zaman ödemenizin ödeme tarihi e-Devlet üzerinden takip edebilirsiniz. Ödemeniz onaylandığı zaman PTT üzerinden PTT hesabınıza yatırılacaktır. e-Devlet PTT kurum ödemeleri üzerinden ödemenizin yatıp yatmadığını takip ederek, ödemenizi İBAN adresi ile banka hesabınıza çekebilirsiniz.

Vakıflar Genel Müdürlüğü eğitim yardımı başvurusu

Vakıflar Genel Müdürlüğü geçtiğimiz yıl İlköğretim, Ortaöğretim, Lise ve Üniversite öğrencilerine eğitim yardımı vereceğini açıklamıştı. Başvurular 01 Ekim ile 15 Ekim tarihleri arasında yapıldı. 2024 yılı eğitim yardımı açılması bekleniyor.

Vakıfları Genel Müdürlüğü eğitim yardımı ne kadar?

İlköğretim, Ortaöğretim, Lise ve Üniversite öğrencilerine aylık ödeme tutarları:

 • İlköğretim 750 TL
 • Ortaöğretim 750 TL
 • Lise 750 TL
 • Üniversite 1.250 TL

2024 yılı için zam bekleniyor.

VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜ EĞİTİM YARDIMI BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYINIZ

Eğitim Öğretim Yardımından Kimler Faydalanabilmektedir?

 • Vazife veya harp malullüğü aylığı alan kamu personelleri,
 • 2330 sayılı Kanun (İç güvenlik asayiş kapsamında olanlar) ve 3713 (terör kapsamında olanlar) sayılı Kanunlar kapsamında gerçekleşen olaylar nedeniyle aylık ödenen erbaş ve erlerin,
 • 2330 sayılı Kanun uyarınca aylık bağlanan güvenlik korucusu ve sivillerin,
 • Vazife veya harp malûlü olduğuna karar verilenlerden aylık bağlanmaksızın sınıf veya görev değiştirerek çalışmaya devam edenler ile vazife malullüğü aylıkları göreve girmeleri nedeniyle kesilenlerin,
 • Terör eyleminin ortaya çıkarılması, etkilerinin azaltılması veya bertaraf edilmesinin sağlanmasında yardımcı ve faydalı olanlardan bu faaliyetlerinden dolayı malul hale gelenlerin,
 • kendileri ve öğrenime devam eden çocukları ile belirtilen haller nedeniyle hayatını kaybedenlerin öğrenime devam eden çocuklarına ödenmektedir.

Sosyal güvenlik kurumu eğitim yardım ödemesi ne kadar?

Eğitim ve öğretim yardımı, her ay için ödenen tutar;

ilköğretimleri sırasında 1.250 TL

ortaöğretimleri sırasında 1.875 TL

yükseköğretim 2.500 TL

Gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutardan oluşmaktadır. Bu kapsamda 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılında;

ilköğretim (1-8. Sınıflar) öğrencileri için 7.646,94 TL,

ortaöğretim öğrencileri için 11.470,41 TL

yükseköğretim öğrencileri için 15.293,88 TL tutarında eğitim ve öğretim yardımı ödenecektir.

SGK EĞİTİM YARDIMI BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYIN

TÜM SOSYAL YARDIMLARDAN İLK SİZ YARARLANMAK İÇİN;

İOS UYGULAMAMIZI TIKLA İNDİR

ANDROİD UYGULAMAMIZI TIKLA İNDİR

HUAWEİ UYGULAMAMIZI TIKLA İNDİR

İlgili Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum