Üniversite Öğrencilerine Ulaşım Desteği Parası Nasıl Alınır? | Yol Parası Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? 2024

Üniversite Öğrencilerine Ulaşım Desteği Parası Nasıl Alınır? | Yol Parası Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? 2024

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, üniversite öğrencilerine sağladığı yol desteğini 2024 yılında da sürdürüyor. Bakanlığın sağladığı ulaşım desteğinden yararlanmak için detaylar haberimizde.

2024 yılında üniversite öğrencilerine yol parası yardım başvuruları devam ediyor. Bu kapsamda. Aile ve Sosyal Hizmetler bakanlığı tarafından dar gelirli ailelere destek olması amacıyla gerçekleştirilen yol parası yardım başvurusu alabilmek için ikamet edilen şehrin dışında eğitim alınması gerekiyor. Bu nedenle dar gelirli ailelere bir nebze de destek olması amacıyla üniversite öğrencilerine yol parası yardımı yapılmaktadır.

Türkiye genelinde ortalama 100.000 öğrenciye destek olması amacıyla sosyal yardım çatısı altında yol parası 2024 yılında geçerli olmak şartı ile toplamda 2 kez 3000 Türk lirası yapılacak. Yapılacak olan bu yardımlar gidiş ve dönüş olacak şekilde verilecek.

Yol Parası Yardımı Nedir?

Aile ve Sosyal Hizmetler bakanı Derya YANIK tarafından yapılan açıklamalara göre üniversite öğrencilerine yılda toplamda 3000 Türk lirası yol parası yardımı yapılacak. Yapılan bu yardımlar dar gelirli ailelerdeki üniversite eğitimini sürdüren 25 yaş altı öğrenciler yararlanabilecek. Buna ek olarak gerçekleştirilen yol parası yardımından yararlanabilmek için ikamet edilen şehirde değil, farklı şehirlerde eğitim gören üniversite öğrencilerine yapılacak. Bu sayede öğrenciler ara tatil ve yaz tatil dönemlerinde ailelerinin yanına ziyarete gidebilecekler.

Üniversite Öğrencilerine Verilecek Yol Parası Yardım Başvuru Şartları Nelerdir?

Dar gelirli ailelere verilen yol parası yardımından faydalanabilmek için karşılanması gereken bazı şartlar bulunur. Bu şartlar ise;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • İkamet edilen şehrin dışında eğitimine devam etmek
 • 25 yaş altında lisans eğitimine devam eden öğrenci olmak
 • Yol parası yardım alacak ailenin muhtaçlık sınırı altında yaşaması
 • Yol parası yardımı alacak olan ailenin Aile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından nakdi ve ayni yardım alıyor olması

Yukarıda belirlenen şartların karşılanması durumunda üniversite öğrencisi bireyler yol parası yardımı alabilirler.

Üniversite Öğrencisi Yol Parası Yardımları Ne Zaman Başlıyor?

2024 yılında geçerli olacak üniversite öğrencisi yol parası yardımları başvuru tarihi:

Üniversite Öğrencisi yol parası yardımı Başvuru tarihi: 15.01.2024

Üniversite Öğrencisi yol parası yardımı Bitiş Tarihi: 15.03.2024

Başvuru Şekli: Üniversite öğrencilerinin yol parası yardımı alabilmesi için ikamet ettikleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına girerek bireysel olarak başvuru yapmaları gerekmektedir.

Yol Parası Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Üniversite öğrencilerine yol parası yardım başvurusu yapabilmek için ikamet edilen il ya da ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına giderek yol parası yardım başvuru formu doldurulması gerekmektedir. Bu yardımdan faydalanabilmek amacıyla sadece öğrenciler değil, öğrencilerin velileri de başvuru formunu doldurarak yardıma başvuru yapabilirler.

Yol yardım ön başvurusu E-devlet üzerinden yapılmaktadır. Buna göre E-devlet üzerinden başvuru yapabilmek için;https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti adresine giderek başvurularını tamamlayabilirler. Buna ek olarak Üniversite öğrencilerine yol parası yardım başvurusu detaylarına ulaşmak için;

 • Alo 183
 • Alo 144

Sosyal destek hattı numaralarını arayarak başvuru detaylarına ulaşabilirler.

Yol Parası Kime ve Nasıl Verilir?

2024 yılında üniversite öğrencilerine verilen yol parasının kimlere verildiği en fazla merak edilen konuların başında gelmektedir. Buna göre üniversite öğrencilerine yol parası yardımı alabilecek kişiler ise;

 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfından nakdi ve akdi yardım alması
 • 25 yaşından küçük olması
 • İkamet edilen şehrin dışında eğitim gören öğrencilere gidiş-dönüş parası verilmektedir.

Yukarıdaki şartları karşılayan öğrencilere verilen yol parası yardımı öğrencilerin IBAN numaralarına destek parası ödemesi altında verilmektedir. Buna ek olarak üniversite öğrencilerine destek parası açık öğretim öğrencilerine ve uzaktan eğitim alan öğrencilere verilmeyecektir. Üniversite yol parası yardımı alabilmek için asgari ücretin 1/3 altında olması gerekmektedir.

Üniversite Öğrencilerine Yol Yardım Parası Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yol yardım parası alabilmek için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfına kaydolmadan önce vakıftan geçmiş dönemlerde nakdi ve ayni yardım almış olma zorunluluğu bulunmaktadır. Buna ek olarak yol yardım başvurusu gerekli evraklar ise;

 • Üniversite öğrencisinin T.C kimlik kartının aslı ve fotokopisi
 • Aile bireylerinin T.C kimlik kartının aslı ve fotokopisi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • İkametgâh belgesi
 • Hane bireylerinin mal beyanlarının yer aldığı belgeler
 • Öğrenci belgesi
 • Fakirlik belgesi
 • Sosyal Güvenlik Kurumundan alınabilecek gelirsiz'lik belgesi

Sıkça Sorulan Sorular

Üniversite Öğrencilerine yol parası yardım başvuruları hakkında en fazla sorulan sorular şunlardır.

 1. Üniversite ulaşım yardımı nereye yatıyor?

Üniversite öğrencilerine verilen yol parası yardımları öğrencilerin başvuru formunda verdiği IBAN numarasına otomatik olarak yatırılmaktadır.

 1. Üniversite ulaşım yardımı kaç kez veriliyor?

Üniversite ulaşım desteği yılda iki sefer olmak kaydı ile 2024 yılında toplam 3.000 Türk lirasıdır.

 1. Üniversite Yol Yardım Başvurusu Nasıl Sorgulanır?

Yol parası yardım başvurusu sorgulama işlemleri için Alo 183 ya da Alo 144 sosyal destek hatlarını arayarak sorgulayabilirsiniz. Buna ek olarak E-devlete girerek ilgili https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama adresten başvurular sorgulanabilir.

İlgili Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.