Engelli ve Özürlü Yakını Hakları Nelerdir?

Engelli ve Özürlü Yakını Hakları Nelerdir?

Günümüzde insanlar doğumdan itibaren ya da geçirdikleri kaza sonucunda engelli olabiliyor. Bu durumlarda meydana gelen engellilik durumlarında bireylere destek olmak amacıyla devlet tarafından gerçekleştirilen destek ödemeleri bulunur.

Engellilere destek ödemeleri yardım olarak sağlanırken devlet tarafından engelli bireylere destek olmak ve engelli bireylere bakan ailelere bazı önemli destekler sağlanır. Sağlanan özel haklar sayesinde hem engelli bireyler hem de engellilere bakan ailelerin mağduriyet yaşamalarının önüne geçilir.

Günümüzde farklı nedenler sebebiyle her birey engelli adayıdır. Engelli bireylerin bakımı ve yaşamları oldukça zor ve masraflıdır. Bu gibi durumlarda devlet tarafından sosyal yaşamlarında destek olmak hem de zorlaşan hayatlarını kolaylaştırmak amacıyla belirli dönemlerde yardım sağlar.

Engelli Çocuk Ailesine Verilen Haklar Nelerdir?

Türkiye Cumhuriyeti tarafından engelli çocukları bulunan ailelere destek ödemeleri gerçekleştirir. Bu ödemeler engelli çocuğa sahip olan ve bu çocuğa bakan anne ve babalara maddi açıdan destek olması amacıyla verilmektedir. Gerçekleştirilen bu destek sayesinde sosyal yaşamlarını daha kolay bir hale getirmesi amaçlanmaktadır. Buna göre devlet tarafından engelli çocuğa sahip olan ailelere özel sektör ya da kamu tarafından verilen destek ödemeleri şu şekildedir;

 • Tayin hakkı
 • Evde bakım maaşı
 • Refakat izni
 • Gelir vergisinde özel indirimler
 • Yıllık izin
 • Nöbetten muaf olma hakları
 • Mazeret izinleri
 • Erken emeklilik hakları
 • İzin hakkı

Yukarıda yer alan haklardan faydalanabilmek için belirlenen şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. BU şartlar arasında en dikkat çeken konu ise en az %70 oranında engelli birey olması. Bu kapsamda %70 ve üstü engelli raporunuzu çalıştığınız kuruma vermeniz gerekmektedir. BU sayede yukarıda yer alan özel şartlardan kanunen yararlanma hakkına sahip olabilirsiniz.

Engelli Çocuğu Olan Aile Bakım Aylığı Alabilir Mi?

Engelli bireye sahip olan ailelere maddi açıdan destek olmak amacıyla engelli bakım aylığı verilmektedir. Evde bakım aylığından faydalanmak isteyen ailelerin tam teşekküllü devlet hastanelerinden ağır engelli raporu alması gerekmektedir. Ağır engelli bireyler yakınları aylık alabilmek için bireysel olarak Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne giderek başvuru yapmaları gerekmektedir. Engelli bakım aylığı formu eksiksiz olarak doldurulduktan sonra başvuru incelemeye alınacak. Başvurusu onaylanan ailelere 2354 Türk lirası engelli bakım aylığından faydalanabilir.

Engelli Çocuğu Bulunan Annenin Hakları Nelerdir?

Engelli bireye sahip olan anneler devlet tarafından özel avantajlara sahiptir. Özellikle engelli çocuğu bulunan annelere sunulan özel haklar şu şekildedir;

 • Engelli çocukların bakımları ve kontrolleri için ek izin
 • Mesaiden erken ayrılma avantajı
 • Yıllık olarak gerçekleştirebilecekleri mazeret izni
 • Gece vardiyasından muafiyet olmak
 • Mesai muafiyeti

Engelli Çocuğu Olan Babanın Hakları Nelerdir?

Engelli çocuğu bulunan babaların annelerde olduğu gibi özel hakları bulunur. Ancak anneler kadar olmasa da engelli çocuğa sahip olan babalar 5847 sayılı iş kanununa göre %70 oranında engeli bulunan çocukların babası için yıllık izinlerine ek olarak 10 gün ek izin hakları bulunmaktadır.

Engelli yakını bulunan bireylere ek olarak vergi indirimi de almaktadır. Bu kapsamda gelir vergisi indirimlerinden emekli olarak çalışmayan bireyler faydalanabilmektedir. Buna ek olarak emekli olan çalışan bireyler vergi indirimlerinden yararlanabilmektedir.

2024 Engelli Yakın Vergi İndirimi

2024 yılında engelli yakınlarına sunulan gelir vergi indirimleri engel derecelerine göre değişkenlik göstermektedir. Bu kapsamda 2024 yılında uygulanan gelir vergi indirimleri şu şekildedir;

 • %80 çalışma yetisini kaybedenler için 1. Derece engelli yakınlarına 4400 Türk lirası indirimden faydalanabilmektedir.
 • %60 çalışma yetisini kaybedenler için 2. Derece engelli yakınlarına 2600 Türk lirası indirimden faydalanabilmektedir.
 • %40 çalışma yetisini kaybedenler için 2. Derece engelli yakınlarına 1100 Türk lirası indirimden faydalanabilmektedir.

Engelli Yakınları Araç Alma Şartları Nelerdir?

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde yaşayan engellilere bazı özel indirimler sunulmaktadır. Bu kapsamda özel olarak indirimlerin asıl temel amacı bireylerin engellilik oranını minimuma indirerek daha kolay bir yaşam sürmesini sağlamaktadır. Genel olarak gerçekleştirilen indirimler engel derecelerine göre değişkenlik göstermektedir. Buna göre;

 • %40 ve üzeri engele sahip olanlar için engel oranlarına göre engelli bireylerin kullanabileceği araçlardan faydalanabilirler.
 • %90 ve üzeri engelli raporuna sahip olanlar ise özellikle engelli bireylere bakan ailelere özel olarak indirimler sağlanmaktadır.

Engelli Ebeveynleri İzin Kullanırsa Maaşta Kesinti Olur Mu?

Engelli bireylere bakmakla yükümlü olan aile fertleri, engelli bireyler için izin talep eder ve kullanırsa maaşlarından hiçbir şekilde kesinti yaşanmaz. Ancak ay sonunda maaşında kesinti olması durumunda yasal haklarınızı kullanarak kesilen miktarı geri alabilirsiniz. Bu nedenle kanunlara göre yasal olarak maaşınızdan kesilme yapılma durumu hiçbir şekilde yasal değildir.

Engelli Çocuğu Olan Anne Erken Emekli Olabilir Mi?

Engelli çocuğa sahip olan annelerin erken emekli olma hakları bulunur. Bu kapsamda erken emeklilikten faydalanabilmek için tam teşekküllü devlet hastanesinden çocuğunuz için ağır engelli raporu almanız gerekmektedir. Buna ek olarak engelli çocuğa sahip olan babaların erken emekli olma şansı bulunmamaktadır.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.