Ziraat Mühendisi Nedir? Ne Kadar Maaş Alır?

Ziraat Mühendisi Nedir? Ne Kadar Maaş Alır?

Ziraat mühendisleri, tarımsal üretimi planlayan, yöneten ve geliştiren eğitimli personellerdir.

Ziraat mühendisleri, çevresel sürdürülebilirliği sağlamak için çalışır, tarım ekonomisi ve kırsal kalkınma üzerine araştırmalar gerçekleştirerek hem kendi kariyerlerini hem de faaliyet gösterdiği alanlarda gelişim ve yenilikler ortaya çıkarır. Bunlara ek olarak, tarımda kullanılan makinelerin geliştirilmesi, modern tarım teknolojilerinin entegrasyonu ve çevre dostu uygulamaların teşviki gibi konularda faaliyet gösterirler. Temel anlamda, tarımsal verimliliği artırmak, çevresel etkileri minimize etmek ve tarımsal üretimi sürdürülebilir hale getirmek amacıyla faaliyet gösterirler.

Nasıl Ziraat Mühendisi Olunur?

Ziraat mühendisi olmak için belirli bir eğitim ve bazı gereksinimleri yerine getirmek gerekmektedir. Bu kapsamda ziraat mühendisi olmak isteyen bireylerin uygulaması gereken işlemler ve alması gereken eğitimler genel anlamda şu şekildedir;

 • Lise Eğitimi: Fen veya Anadolu liselerinde, özellikle biyoloji, kimya, fizik ve matematik gibi fen bilimleri derslerinde başarılı olunması önemlidir. Genel anlamda üniversite eğitimi baz alınsa da lise eğitim dönemlerinde elde edilebilecek bu eğitimler ilerleyen dönemlerde son derece etkili sonuçları ortaya çıkarmaktadır.
 • Üniversite Sınavı: Türkiye'de Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) adı verilen üniversite giriş sınavında başarılı olmak ziraat mühendisi olmak için en önemli etkenler arasında yer alır. Ziraat mühendisliği bölümü genellikle sayısal puan türü ile öğrenci alımı gerçekleştirmesi sebebiyle sayısal anlamda üstün yeteneklere ve becerilere sahip olmak gerekir
 • Üniversite Eğitimi: YKS sınavından başarılı olduktan sonra üniversitenin ziraat mühendisliği bölümüne yerleştikten sonra, 4 yıl süren bir lisans programını tamamlamak ve başarılı olmak gerekiyor. Bu eğitimin asıl amacı temel bilim dersleri, tarım bilimleri, bitki ve hayvan üretimi, toprak ve su kaynakları yönetimi gibi konularda eğitim almaktadır.
 • Staj ve Pratik Deneyim: Üniversite eğitimi sırasında, tarım işletmelerinde ya da ilgili sektörlerde staj yaparak pratik deneyim kazanmak ziraat mühendisi olmak için en önemli ve kişisel gelişim için son derece önemlidir. Stajlar, teorik bilgilerin pratiğe dökülmesi ve sektördeki uygulamaların öğrenilmesi açısından büyük önem taşıması sebebiyle staj programını etkili şekilde değerlendirmekte fayda var.
 • Mezuniyet ve Diploma: Üniversite eğitimini başarıyla tamamladıktan sonra, ziraat mühendisliği diploması alınarak ziraat mühendisi olunur. Bu diploma, ziraat mühendisi olarak çalışabilmek için gerekli ve yeterli olacaktır.
 • Meslek Odası Üyeliği: Ülkemizde ziraat mühendisleri, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'ne (TMMOB) bağlı Ziraat Mühendisleri Odası'na üye olmak gerekmektedir. Bu üyelik, mesleki yetkinliği ve resmi olarak tanınmayı sağlamaktadır.
 • Sürekli Eğitim ve Gelişim: Ziraat mühendisleri, meslek hayatları boyunca sürekli olarak yeni teknolojiler, tarım teknikleri ve bilimsel gelişmeler hakkında bilgi edinmeli ve kendilerini geliştirmeleri gerekir. Bu, meslekte başarıyı sürdürebilmek için önemlidir. Eğer gelişim ve takip etme becerileriniz yetersiz kalırsa bu alanda gelişim gösteremezsiniz.

Ziraat mühendisi olma süreci, disiplinli bir eğitim ve sürekli öğrenmeyi gerektirirken dikkat edilecek en önemli konu merak ve sürekli olarak yeni konulara açlık çekmektir. Ziraat Mühendisi olmak istiyorsanız, tarım alanında katkıda bulunarak hem ekonomik hem de çevresel sürdürülebilirliği sağlamak için sizde fayda sağlayabilirsiniz. Ziraat mühendisi olma konusunda diğer mesleklerin aksine daha geniş bir alanda faaliyet gösterilmesi sebebiyle bu mesleği sevmek her zaman faydalı olacaktır.

Ziraat Mühendisi Hangi Alanlarda Çalışır?

Ziraat mühendisi görev yapma alanları oldukça geniş bir alana sahiptir. Özellikle tarımsal alanlarda geniş bir yelpaze alanına sahip olması sebebiyle genel anlamda Ziraat Mühendisi çalışma alanları şu şekildedir;

 • Bitkisel Üretim: Tarla bitkileri, sebze, meyve ve süs bitkilerinin yetiştirilmesi, ıslahı ve verimliliğinin artırılması üzerine faaliyet gösterilen her alanda çalışabilir.
 • Hayvansal Üretim: Büyükbaş, küçükbaş, kümes hayvanları ve su ürünlerinin yetiştirilmesi, beslenmesi, sağlığı ve verimliliği konularında görev yapan Ziraat Mühendisleri, ülkemizde en fazla bu alanda çalışmaktadır.
 • Toprak ve Su Kaynakları Yönetimi: Toprak verimliliğinin artırılması, erozyon kontrolü, sulama teknikleri ve su kaynaklarının sürdürülebilir kullanımı üzerine hem kamu hem de özel sektörde faaliyet gösterilmektedir.
 • Tarım Makineleri ve Teknolojileri: Tarımda kullanılan makinelerin tasarımı, geliştirilmesi ve optimizasyonu; modern tarım teknolojilerinin entegrasyonu alanında faaliyet gösterilmektedir.
 • Tarımsal Yapılar ve İklimlendirme: Seralar, ahırlar, depolar gibi tarımsal yapıların tasarımı ve inşası ile bu yapıların iklimlendirme sistemlerinin geliştirilmesi üzerine faaliyet gösterilen ve son dönemlerde bazı belediyelerin de tercih ettiği bu alanlarda aktif olarak faaliyet gösterilmektedir.
 • Tarım Ekonomisi ve İşletmeciliği: Tarımsal işletmelerin yönetimi, tarım ekonomisi, kırsal kalkınma ve tarımsal pazarlama konularında devlet kurumlarında aktif olarak faaliyet gösterilmektedir.
 • Gıda Güvenliği ve Kalitesi: Tarımsal ürünlerin hasat sonrası işlenmesi, depolanması ve paketlenmesi süreçlerinde gıda güvenliği ve kalite kontrolü olarak görev yapmaktadır
 • Araştırma ve Geliştirme (Ar-Ge): Üniversitelerde, kamu ve özel araştırma kuruluşlarında, yeni bitki ve hayvan türlerinin geliştirilmesi, tarım tekniklerinin iyileştirilmesi ve yenilikçi tarım teknolojilerinin araştırılması alanında faaliyet gösterilen alanlarda aktif olarak faaliyet gösterilmektedir
 • Danışmanlık ve Eğitim: Çiftçilere, tarımsal işletmelere ve diğer tarım profesyonellerine danışmanlık hizmetleri sunarken tarım alanında eğitim ve yayım faaliyetlerinde görev yapılmaktadır.
 • Çevre ve Sürdürülebilirlik: Organik tarım, biyolojik çeşitliliğin korunması, çevre dostu tarım uygulamaları ve tarımsal üretimin çevresel etkilerinin azaltılması alanında ziraat mühendisleri aktif olarak görev yapmaktadır.

Ziraat mühendisleri, bu alanlarda hem kamu hem de özel sektörde çeşitli pozisyonlarda görev alma şanslarına sahip olsalar da genel anlamda özellikle doğu bölgesinde aktif olarak faaliyet gösterilmektedir. Tarım Bakanlığı, üniversiteler, araştırma enstitüleri, tarım kooperatifleri, tarımsal işletmeler ve çevre kuruluşları gibi birçok yerde iş bulma imkanına sahip olma şansı bulunurken, tamamen tercih edilecek alanlara göre kendi rotanızı belirleyebilirsiniz.

Ziraat Mühendisi Ne Kadar Maaş Alır?

Ülkemizde ziraat mühendis maaşları, Faaliyet gösterdikleri sektöre, deneyimlerine, bulundukları illere ve görev yaptıkları kuruma göre değişiklik göstermesi sebebiyle genel olarak ziraat mühendis maaşları şu şekildedir;

 1. Yeni Mezun Ziraat Mühendisleri: Yeni mezun ziraat mühendisleri genellikle başlangıç maaşı olarak 20.000-25.000 TL arasında bir maaş alırlar. Bu kapsamda genel olarak, faaliyet gösterilen sektöre ve kuruma göre değişkenlik göstermektedir.
 2. Tecrübeli Ziraat Mühendisleri: Birkaç yıl deneyimi olan ziraat mühendisleri, genellikle 25.000-35.000 TL arasında ücret alırlar. Deneyim seviyesinde artış meydana geldikçe ve uzmanlık alanına göre maaşlar da artış gösterebilir.
 3. Kamu Sektöründe Çalışanlar: Kamu sektöründe, Tarım ve Orman Bakanlığı gibi kurumlarda çalışan ziraat mühendislerinin maaşları, devlet memuru maaş katsayısına göre değişiklik gösterir. 2024 yılında, kamu sektöründe yeni başlayan bir ziraat mühendisi yaklaşık 22.000-36.000 TL arasında maaş verilir. Bu maaş, hizmet yılı ve kademeye göre artış göstermesi sebebiyle tecrübe ve deneyim süresinde değişiklik gösterir.
 4. Özel Sektör: Özel sektörde maaşlar, çalışılan şirketin büyüklüğüne, konumuna ve ziraat mühendisinin deneyimine göre değişkenlik göstermektedir. Özel sektörde faaliyet gösteren ziraat mühendisleri genellikle 20.000-30.000 TL arasında maaş alırlar. Büyük tarım şirketleri, araştırma ve geliştirme merkezleri veya uluslararası firmalarda çalışanlar daha yüksek maaşlar alma durumları bulunur.
 5. Akademik Kariyer: Üniversitelerde öğretim üyesi olarak çalışan ziraat mühendisleri, akademik unvanlarına (araştırma görevlisi, öğretim görevlisi, doçent, profesör) göre değişen maaşlar arasında değişikliğe sahiptir. Araştırma görevlisi olarak başlayanlar genellikle 22.000-35.000 TL arasında maaş alırken, profesörler 50.000 TL ve üzeri maaşlar alabilirler.

Yukarıda yer alan 2024 Ziraat Mühendisi Maaşları ortalama hesaplamalara göre belirlenmiştir. Aşağı ya da yukarı yönde değişkenlik görünebilir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.