Bilgi Teknolojilerinde 1 Milyon Gence İstihdam Kapısı Açılıyor!

Bilgi Teknolojilerinde 1 Milyon Gence İstihdam Kapısı Açılıyor!

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin NEBATİ tarafından 1 milyon gence istihdam projesi kapsamında 865 bin kişinin başvuru yapıldığı açıklandı.

Bakan Nebati yaptığı açıklamada projenin ülke ekonomisine katkı sağlayacağını vurguladı. Şimdiye kadar toplam 865 bin kişinin başvuru projeyle alakalı detaylar verdi.

802 bin kişi bu eğitimden yararlandı

Projeye başvuran 865 bin gençten 802 bini eğitim alırken, adaylara yönelik ölçme ve değerlendirme sistemi kuruluyor. Eğitimler; programlama dillerinden siber güvenliğe, mobil uygulama geliştirmeden çocuklara yönelik özel robotik kodlamaya kadar birçok alanda hız kesmeden devam ediyor.

personel-2-003.jpg

Bilgi teknolojileri eğitimi verilen 26 pozisyon için MEB’e ait tüm illerdeki e-sınav merkezlerinde adaylar sınava katılabiliyor. 300 e-sınav merkezinde 6 bin olan toplam kapasitesinin önümüzdeki yıl 10 bine çıkarılması hedefleniyor. Proje kapsamında eğitimini tamamlayan adaylar Online olarak yapılacak sınavlara başvurabilecek, yaşadığı ilde kendisine en yakın e-sınav merkezinde sınava girebilecek. Adaylar sonuçları aynı gün dijital ortamda görebilecek.

Deneyap atölyeleri kurulacak

Yine proje kapsamında, Hazine ve Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Milli Teknoloji Genel Müdürlüğü arasında bir işbirliği protokolü imzalandı. Proje kapsamında 182 olan eğitim sayısının yılsonuna kadar 300'e çıkarılması planlanıyor. Ayrıca, adayların uygulamalı eğitim alabileceği ve uygulama yapabileceği deneyap atölyeleri gibi ortamların proje kullanıcılarının erişimine açılması için de çalışmalar yürütülecek.

Projeye kayıt olmak için nasıl bir yol izlenmeli

Adaylar ve işverenler projeye hazine bakanlığı internet adresinden ücretsiz ve koşulsuz kayıt yapabilecekler.

Başvuru ekranı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.