Orman Mühendisliği Odası Serbest Meslek Mensupluğu Sınav İlanı

Orman Mühendisliği Odası Serbest Meslek Mensupluğu Sınav İlanı

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Orman Mühendisleri Odası tarafından Resmi Gazete’de yayımlanan ilanda Serbest Meslek Mensupluğu ve Serbest Yeminli Meslek Memurluğu sınavları yapılacağı açıklanmıştır. Başvuru şartları ve tüm detaylar.

Resmi Gazete’de yayımlanan ilana göre Orman mühendisi, orman endüstri mühendisi ve ağaç işleri endüstri mühendisi aday meslek mensuplarının katılacakları serbest meslek mensupluğu ve Serbest Yeminli Meslek Mensupluğu sınavları gerçekleştirilecektir.

Adaylar için sınava başvuru şekli ve zamanı
Başvurular; 15 Nisan 2022 tarihi mesai bitimine şahsen veya posta yoluyla ilgili meslek odasına yapılacaktır.

Serbest Meslek Mensupluğu sınavına başvuru için gerekli nitelikler nelerdir

Mesleki deneyim kazanma çalışmalarını başarıyla tamamlamış ve ilk defa sınava girecek adaylar.

Serbest meslek mensupluğu sınavlarında başarısız olunan konular ile not yükseltilmek istenen konularda sınavlara girmek isteyen adaylar.

Orman Mühendisleri Odasının bilgisi dahilinde ruhsatlı meslek mensubu yanında veya denetim ve gözetiminde bir yıl süreli mesleki deneyim kazanma çalışmalarını yapmak ve yanında çalıştığı meslek mensubundan 100 üzerinden en az 60 puan tezkiye değerlendirme notu alarak başarılı olmak koşuluyla tezkiye varakası düzenlenecektir. Tezkiye varakası aynı zamanda yanında mesleki deneyim kazanma çalışması yapılan meslek mensubu tarafından online sistemi üzerinden de doldurulacaktır.

Serbest Yeminli Meslek Mensupluğu sınavına başvuru için gerekli nitelikler nelerdir

Orman Mühendisi, Orman Endüstri Mühendisi ve Ağaç İşleri Endüstri Mühendisi yetiştiren lisans düzeyinde eğitim-öğretim yapan yüksek öğretim kurumlarından mezun mühendis veya yüksek mühendis unvanına sahip olmak.

5531 sayılı Kanunun 6 ncı maddesindeki serbest yeminli meslek mensubu olacaklar için aranan genel ve özel şartlara sahip olmak.

Halen kamu kurumlarında görevli olmamak.

Serbest Meslek Mensupluğu Ruhsat Belgesine sahip olmak.

Odaya borcu bulunmamak.

Cumhuriyet Savcılığından alınacak adli sicil belgesinde Serbest Yeminli Meslek Mensubu olmasına engel sicil kaydı bulunmamak.

Bu maddenin aşağıdaki bentlerinde belirtilen mesleki alanların biri veya bir kaçında, sosyal güvenceli olarak toplam en az 10 (on) yıl süreli Serbest Meslek Mensubu olarak çalıştığını veya ormancılık, orman endüstrisi ve ağaç işleri endüstrisi konularında hizmet veren kamu kurumlarında Serbest Meslek Mensubu hakkını kazandığını, hizmet cetveli ve/veya sosyal güvenlik belgesi ile kanıtlayarak bu belgeleri duyuruda örneği ekli formu doldurup dilekçeye ekleyerek Odaya teslim etmek.

Başvuru kılavuzu.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.