Almanya’da 2000 Euro Maaşla 7200 İşçi Alımına 1 Türk Başvuru Yaptı

Almanya’da 2000 Euro Maaşla 7200 İşçi Alımına 1 Türk Başvuru Yaptı

Almanya hava alanlarındaki işgücü açığını kapatmak için 2 bin Euro’dan fazla maaşla toplamda 7200 Türk çalışan almayı planlıyordu. Yer hizmetlerinde istihdam edilmek üzere başvurular alınmaya başlamıştı.

Ancak Almanya umduğunu bulamadı ve tarihi bir fiyasko yaşadı. Hava alanlarında yer hizmetlerinde istihdam edilmek üzere 7200 Tük işçi alınacaktı. Söz konusu işçi alımına sadece 1 kişi başvuru yaptı.

Salgın nedeniyle büyük oranda işçi azaltma yoluna giden Alman havayolu şirketleri hayatın büyük oranda normale dönmesiyle birlikte ortaya çıkan işgücü açığını gideremiyorlar. Yer hizmetlerinde çalıştırmak için özellikle Türk işçilere çağrıda bulunan Alman yetkililer, kalifiye Türklerden istedikleri rağbeti göremedi.

Frankfurt Havaalanına 2 bin Türk işçi de dahil diğerleriyle birlikte toplam 7 bin 200 Türk havaalanı çalışanı alınacaktı. Fakat kalifiye işçiler başvuru yapmayınca bir buçuk ayda aranılan niteliklere sahip yalnızca bir Türk işçi işe alınabildi.

Almanya'da yer hizmetleri sağlayıcıları işverenler derneği başkanı Thomas Richter, "Önümüzdeki günlerde Türkiye'den 145, belki 150 çalışan yardıma gelecek" dedi. Bu kişilerin özellikle Nürnberg ve Münih havaalanlarında görevlendirileceğini duyurdu.

Türkiye'den gelecek işçilere saat ücreti olarak en az 15 Euro (yaklaşık 276 TL) verilecek. Alman havaalanlarında güvenlik personeli, check-in personeli, yükleme personeli ve diğer yer hizmetleri personeli açıkları bulunuyor.

Frankfurt Havalimanı başvuru sitesi.

Münih Havalimanı başvuru sitesi.

Düsseldorf Havalimanı başvuru sitesi.

yer hizmetleri başvuru sitesi.

Berlin Havalimanı başvuru sitesi.

Hamburg Havalimanı başvuru sitesi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum