Emekli Olamayanlara Büyük Fırsat! Bu Şartları Taşıyanlar SGK'dan Prim Alabilir

Emekli Olamayanlara Büyük Fırsat! Bu Şartları Taşıyanlar SGK'dan Prim Alabilir

Son dönemlerde emekli olma şartlarını karşılayamayan vatandaşlarımız arasında geçmişte ödedikleri Sosyal Güvenlik Kurumu SGK primlerinin geri alınması konusunda artan bir talep var.

Emeklilik kriterlerini tamamlayamayanlar için SGK belirli koşullar dahilinde prim iadeleri gerçekleştiriyor. Peki bu iade işlemleri nasıl gerçekleşiyor ve hangi vatandaşlar bu haktan faydalanabiliyor? İşte ayrıntılar…

Prim İadeleri Kimlere Yapılacak?

SGK emeklilik için gerekli yaş sınırını aşmış ancak yeterli prim gün sayısına ulaşamamış vatandaşlara ödedikleri primleri geri alma imkanı sunmakta. Bu işlem yaşlılık toptan ödeme adı altında gerçekleştirilir. Mesela bir kadın çalışan eğer emeklilik için gerekli olan 7000 prim gününü veya 15 yıl ve 3600 prim günü şartlarını tamamlayamamış ve yaş koşulunu yerine getirmişse, SGK’ya müracaat ederek ödemiş olduğu primleri iade alabilir.

prim-iadeleri-kimlere-yapilacak.jpg

Prim İade Şartları

SGK’dan prim iadesi almak için yerine getirilmesi gereken bazı şartlar bulunmakta:

  • Emeklilik için gerekli yaşa ulaşmış olmak, kadınlar için 58, erkekler için 60 yaş demektir.
  • Çalışma hayatı süresince yatırılan primlerin gerekli gün sayısına ulaşmamış olması gerekiyor.
  • Prim iadesi yalnızca çalışanın ödediği kısım için geçerli olup işveren hissesi ve İşsizlik Sigortası Fonu’ndan yapılan kesintiler geri ödenmez.

basvuru-sureci.jpg

Başvuru Süreci Nasıl İşliyor?

Prim iadeleri için yapılan başvurular, SGK’nın ilgili birimlerine yazılı olarak sunulmalıdır. Başvuru sahiplerinin SGK’ya kayıtlı olmaları ve başvuru sırasında aktif bir işveren ilişkilerinin bulunmaması şarttır.

İstisnalar ise aşağıdaki gibidir:

  • Birden fazla işyerinde çalışanlar veya yüksek maaş alan kişiler gibi durumlarda fazla ödenen primler, SGK tarafından geri ödenebilir.
  • Emeklilik hakları kazanılmamışsa vefat eden sigortalıların eş ve çocukları toplu prim iadesi talebinde bulunabilirler.
  • Prim iadesi alan bireyler aldıkları iade miktarını SGK’ya geri ödeyerek yeniden sigortalı statüsüne geçebilir ve böylece emekli aylığı alma hakkı elde edebilirler.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.