Emeklilikte Yeni Dönem! Kademeli Emeklilik Yürürlüğe Giriyor mu?

Emeklilikte Yeni Dönem! Kademeli Emeklilik Yürürlüğe Giriyor mu?

SSK ve Bağ-Kur kapsamındaki birçok çalışan EYT düzenlemesinden yararlanamadıkları için kademeli emeklilik konusunu yakından takip ediyor. Son gelişmeler merak konusu durumda. Kademeli emeklilik ne zaman yürürlüğe girecek?

2000 ile 2008 yılları arasında SGK’ya kayıt olan ve EYT düzenlemesinden faydalanamayan SSK ve Bağ-Kur sigortalıları kademeli emeklilik düzenlemesini bekliyor. Meclis’e sunulacağı söylenen torba yasa içinde yer alacağı öne sürülen kademeli emeklilik konusunda son gelişmeler araştırılıyor. Yazar Noyan Doğan bugünkü köşe yazısında kademeli emeklilik yasası çıkacak mı? sorusuna değindi.

kademeli.jpg

Kademeli Emeklilik Yeni Dönemde Pek Mümkün Olmayabilir

Doğan emekli maaşlarının düşük olması ve zam taleplerinin gündemde olduğu bir dönemde kademeli emekliliğin tartışılmasının pek mümkün olmadığını ifade etti.

Doğan’ın verdiği bilgilere göre durum özetle şu şekilde:

2023 Mart ayında 8 Eylül 1999’dan önce sigortalı olanlar için EYT düzenlemesi getirilerek emekli olmaları sağlandı ve yaklaşık 2 milyon kişi geçen yıl bu düzenlemeyle emekliye ayrıldı. Prim gününü tamamlayanlar bundan sonra da EYT’den faydalanarak emeklilik hakkı kazanacak. EYT ile 8 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olanların yaşadığı mağduriyet giderilmiş oldu. 8 Eylül 1999 sonrasında sigortalı olanlar da kendilerine yapılan haksızlık nedeniyle tepki göstermeye başladı. Onların da bir haklılık payı bulunuyor. Milyonlarca insan, 1 güne 17 yıl kabul etmiyoruz diyerek yaşanan haksızlığın ve adaletsizliğin düzeltilmesini talep ediyor. Beklentileri kademeli emeklilik yoluyla yaş şartının işe başlama tarihine göre yeniden düzenlenmesi ve 58-60 yaş sınırının ortadan kaldırılması yönünde.

1.jpg

Kademeli Emeklilik Yürürlüğe Girecek mi?

Yazar Doğan emekliliğin yürürlüğe girmesi konusunda ise şunları yazdı:

EYT düzenlemesinin sosyal güvenlik sistemine etkileri üzerine SGK’nın 2023 yılına ait faaliyet raporundan alıntılar yaparak geçmiş yazımda bahsetmiştim. İlgilenenler İşte sosyal güvenliğin bütçesi başlıklı makalemi okuyabilirler. Raporda, EYT düzenlemesinin SGK bütçesi üzerindeki negatif etkileri net bir şekilde ifade ediliyor. Bu durum göz önünde bulundurulduğunda, yeni bir EYT düzenlemesinin gerçekleşmeyeceği oldukça açık.

Mevcut emekli maaşlarının düşük olması ve zam taleplerinin gündemde olması sebebiyle kademeli emeklilik konusunun gündeme gelmesi çok zor görünüyor. Ancak, bu konu kamuoyunda sürekli gündemde tutulursa ve baskı oluşturulursa kademeli emeklilik düzenlemesinin çıkabileceği bir beklenti mevcut. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, çok sayıda çalışanın büyük bir ilgiyle takip ettiği staj sigortası ve kademeli emeklilik konularında herhangi bir çalışma yapılmadığını belirtmişti.

Kademeli Emeklilik Sistemi Nasıl Olacak?

Kademeli emeklilik sistemi belli koşulları karşılayan bireylerin adım adım emekli olabilmelerine imkan tanıyan bir düzenleme. Bu düzenlemede emeklilik için gerekli olan yaş ve prim günü şartları, her ikisinin de aşamalı olarak tamamlanması şeklinde uygulanmakta.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.