Millî Eğitim Bakanlığı 68 bin Kamu Personel Alımı Yapabilir

Millî Eğitim Bakanlığı 68 bin Kamu Personel Alımı Yapabilir

Millî Eğitim Bakanlığı, 2024 yılında en az 68,000 kamu personel alımı yapabilir. Millî Eğitim Bakanlığı minimum 100,000 boş kadro bulunuyor. 2024 yılında atama kontenjanları ve sayıları henüz belli olmadı.

Millî Eğitim Bakanlığı, öğretmen alımlarında son dönemlerde oldukça tepki aldı. Kamu personel alımlarında kısıtlama açıklaması ve sonrasında sendika temsilcilerin eylemler ve tepkiler geliyor. MEB atama bekleyen öğretmenler için minimum 68,000 atama yapması bekleniyor.

MEB Mülakatsız 68,000 Öğretmen Alımı

Milli Eğitim Bakanlığı minimum 68,000 öğretmen ataması bekleyen adaylar için önemli bir süreç başlattı. KPSS adayları atamaların mülakat şartı olmadan direkt olarak KPSS puan sıralamasına göre alınması bekleniyor.

MEB’de 100,000 Öğretmen Açığı

Her yıl düzenli olarak açıklanan resmi rakamlara göre 100,000’den fazla öğretmen açığı bulunmakta. Bu öğretmen açığının geçici çözümlerle ya da ücretli öğretmenlik sistemiyle karşılanmaya çalışıyor. Ancak son dönemlerde yapılan eylemlerle birlikte bu açığın mülakat şartı olmadan direkt KPSS puan sıralamalarına göre yapılmasını talep ediyor.

Millî Eğitim Bakanlığı Emekli Olan Sayı 23,000

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet şimşek tarafından yapılan açıklamalara göre sadece emekli olanların yerine atama yapılması yönünde izin verileceğini açıklamıştı. 2023 MEB’den emekli olan, ayrılan ve vefat eden öğretmenlerin sayısı toplamda 23,000. Buna göre Hazine ve Maliye Bakanlığına göre 20 – 23,000 civarında öğretmen ataması bekleniyor. Günümüzde adayların bu sayının ciddi oranlarda artırılmasını ve boş kadrolarda yaşanan eksik öğretmen sayılarının toplamda 68,000 kişi olduğunu ve bu sayıda atama yapılmasını talep ediyor.

Öğretmen Atamaları Ne Zaman Başlayacak?

Öğretmen atamaları her yıl şubat ayında yapılıyordu. Ancak ilerleyen zamanlarla birlikte Mart sonu olarak gerçekleşen öğretmen atamaları hakkında kontenjan be tarih bilgisi verilmedi. 2024 Eylül göreve başlama süresi olduğuna göre yeni öğretmen atamalarının da yakın bir zaman da tarih bilgisi ve kontenjan bilgilerine yer verebilir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum