PTT İhtiyaç Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

PTT İhtiyaç Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

PTT ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak isteyen bireyler için en özel ve en uygun faiz oranlarına sahip olarak Aktifbank vermektedir. Buna göre Aktifbank ve PTT ihtiyaç kredisi başvurusu yapan adayların arasında emeklilerin sayısı bir hayli fazladır.

PTT İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları

2024 Nisan ayı itibariyle PTT ihtiyaç kredisi kullanacak olan bireylerin ödemelerde uygulanacak olan faizler hakkında bilgi sahibi olmak ve gerçekleştirilecek olan kredinin hangi taksit sayısına göre ödeneceği merak edilen sorular arasında yer almaktadır.

PTT İhtiyaç Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

2024 yılı itibariyle PTT ihtiyaç kredisi çekecek olan PTT personelleri ya da emeklilerin taksit sayılarına ve çekeceği kredi miktarına göre faizler %4,89 dan başlamaktadır. Buna ek olarak faiz vade süresi ise 36 aya kadar uzatılmaktadır. 2024 Nisan ayı itibariyle PTT ihtiyaç kredisi almak isteyen kişilere maksimum 100,000 Türk lirası kredi verilmektedir.

SMS İle PTT İhtiyaç Kredisine Başvuru Nasıl Yapılır?

PTT şubelerine gitmeden ya da bankaya gitmeye gerek kalmadan PTT ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak isteyen bireyler SMS yolu ile ihtiyaç kredi çekebilir. PTT Bank emekliler için ve PTT personellerine özel olarak sağladığı ihtiyaç kredilerine mobil cihazlar kullanarak anında kredi başvursun SMS yöntemi ile gerçekleştirebilirler.

Günümüzde nakit kullanım ihtiyaçlarının yoğun bir şekilde artmasıyla birlikte emekliler ihtiyaçlarına uygun faiz oranlarında kredi çekmek istiyor. PTT ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunmak isteyen ancak PTT şubelerine ve bankaya gitmek istemeyenler için SMS ile PTT ihtiyaç kredi başvurusu işlemlerini gerçekleştirebilirler.

PTT İhtiyaç kredisi SMS ile başvuru yapma işlemlerini yapabilmek için uygulanması gereken işlemler ise şu şekildedir;

 • İlk olarak cep telefonlarınızda bulunan sms bölümüne gelin
 • Mesaj kısmına PTT yazarak boşluk bırakın
 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranızı yazın
 • İlgili alana 3050 numarasını yazdıktan sonra mesajınız gönderin.
 • Mesaj gönderme işleminden sonra başvuru işleminiz alınacaktır.
 • Başvurunun olumlu sonuçlanması durumunda kredi tutarındaki miktar PTT bank tarafından hesabınıza otomatik olarak yatırılacaktır.
 • Son olarak nakit ihtiyaçlarının kredinin hesabınıza geçmesi sonrasında dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

PTT İhtiyaç Kredisi Başvuru Şartları

PTT ihtiyaç kredisi, emekli olan bireylerin düşük faiz oranlarını kullanarak PTT tarafından ihtiyaçlarına yetecek seviyede kredi kullanılmasına olanak tanır. Emeklilerin yanı sıra PTT bünyesinde görev yapan personellerde PTT ihtiyaç kredisi başvurusu yaparak ihtiyaçlarına yönelik ödemeleri bu kredi ile gerçekleştirebilirler.

PTT ile anlaşmalı şekilde faaliyet gösteren bankalar aracılığıyla emeklilere ve PTT çalışanlarına ihtiyaç kredisi vermektedir. Ancak bu krediyi çekebilmek için emeklilerin ve PTT çalışanlarının karşılaması gereken bazı şartları bulunmaktadır.

PTT ihtiyaç kredisi çekebilmek için emeklilerden ve PTT çalışanlardan istenen şartlar şu şekildedir;

 • İlk olarak PTT ihtiyaç kredisi başvurusu yapan bireylerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekir.
 • 18 yaşından büyük ve 80 yaşın altında olan bütün PTT çalışanları ve emekliler PTT ihtiyaç kredisine başvuru yapabilir.
 • Emekli olan bireylerin PTT ihtiyaç kredini çekebilmesi için emekli maaş ödemelerini PTT üzerinden almaları gerekmektedir.
 • PTT ihtiyaç kredisi çekecek olan bireylerin anlaşmalı bankaları bilmesi gerekmektedir.
 • PTT ihtiyaç kredisi başvurusu yapılacak bankalar bireylerde bazı belgeler isteyecektir. Bunun için bankaya verilecek olan belgelerin bir kopyasının PTT’ye verilmesi gerekmektedir.
 • 80 yaşın üstünde olan emeklilerin PTT ihtiyaç kredisine bulunma şansı yoktur. Bu nedenle PTT ile ihtiyaç kredisini almak isteyen emeklilerin 80 yaş altında olması gerekmektedir.
 • PTT ihtiyaç kredisi başvuru işlemlerini SMS olarak ya da PTT şubelerine bireysel olarak başvurular yapılabilir.
 • İsimlerine icra durumu ya da haciz olan emeklilerin kredi çekebilmeleri için kefil gösterme zorunluluğu bulunmaktadır. Buna göre kefil gösteremeyecek emeklilerin isimlerine kayıtlı olan icra durumu ya da haciz bulunan emekliler PTT ihtiyaç kredisi başvurusu yapamaz.
 • Emekli bireylerin ihtiyaç kredisi çekebilmeleri için kredi notu yüksek olma zorunluluğu bulunmaktadır.
 • Emekli maaşını farklı bankadan çeken emekliler, ihtiyaç kredisi çekebilmesi için maaşlarını PTT taşımaları gerekmektedir.

PTT İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

PTT ihtiyaç kredisi çekmek isteyen PTT çalışanları ve emekliler ilk olarak 2024 yılında geçerli olacak anlaşmalı bankaları bilmesi gerekmektedir. Buna göre 2024 yılı için geçerli olacak PTT çalışanlarına ve emeklilerine ihtiyaç kredisi veren PTT anlaşmalı bankalar şu şekildedir;

 • ING bank
 • Aktif bank
 • Fiba bank
 • Burgan Bank
 • Türkiye Ekonomi Bankası
 • Denizbank

Yukarıdaki listede yer alan bankalar 2024 yılında PTT ile anlaşmalı olarak emeklilere ve PTT çalışanlarına ihtiyaç kredisi veren bankalar arasında yer almaktadır.

PTT ihtiyaç Kredisi Başvurusu

PTT ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak isteyen emekliler ve PTT çalışanlarının belirlenmiş şartları karşılaması gerekmektedir. Bu nedenle PTT ihtiyaç kredisi çekmek için ilk şart PTT çalışanın ya da maaşını PTT üzerinden alan emeklilik şartıdır. Bu şartları karşılayanlar PTT ihtiyaç kredisini çekebilirler. Ancak bu noktada dikkat edilecek en önemli şart 80 yaşın üstünde olan PTT çalışanları ya da emeklilere PTT ihtiyaç kredisi verilmemektedir.

2024 yılında geçerli olan PTT ile anlaşmalı bankalar, emeklilere ve PTT çalışanlarına faizsiz ihtiyaç kredisi vermemektedir. Ancak buna ek olarak düşük faiz seçenekleri ile ihtiyaçların karşılanması amacıyla düşük faizli kredi imkanı sağlamaktadır

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.