YÖK'ten Açıklama! Denklik İçin Yeni Düzenleme: İlk 400 Şartı Getirildi

YÖK'ten Açıklama! Denklik İçin Yeni Düzenleme: İlk 400 Şartı Getirildi

YÖK'ten son dakika açıklama geldi! Yurt dışında okumaya planlayan öğrenciler denklik için Dünya sıralamasında ilk 400’de yer alan öğrenciler üniversitelerden mezun olanlara doğrudan denklik alabilecekler.

YÖK'ten son dakika haberi geldi! Yükseköğretim Kurulu (YÖK) denklik işlemlerinde yeni düzenlemeye gitti.

YÖK yaptığı açıklamada: Düzenleme sonrası Dünya sıralamasında ilk 400'de yer alan öğrencilere doğrudan denklik verilecek. İlk 1000'de olan öğrencilerde YKS'ye girme şartı aranmayacağını açıkladı.

Tıp, eczacılık, diş hekimliği ve hukuk bölümünden mezun olacak veya olanların YKS'ye girmesi gerekmektedir ve başarı şartlarını yerine getirmeleri aranmaktadır.

  • İlk 400'de yer alan üniversitelerden mezun olanlara doğrudan denklik verilecek.
  • İlk 1000'de yer alanlardan mezun olanlara YKS'ye girme şartı olmayacak.
  • ilk 400'de yer alan Yükseköğretim kurumlarının tıp, diş hekimliği, eczacılık ve hukuk mezunu olanlar denklik almaları sağlandı.
  • İlk 1000'de yer almayan üniversiteler, Diş hekimliği, tıp, eczacılık ile hukuk bölümlerini bitirenlerin YKS'ye girmesi ve bununla birlikte başarı şartını yerine getirme zorunluluğu devam edecek.

Denklik Belgesi Nedir?

Denklik belgesi, yurt dışında ön lisans, lisans ve yüksek lisans alanlarından mezun olan öğrencilere verilen bir belgedir. Türkiye’de YÖK tarafından denkliğinin bilinmesi ve bunun YÖK tarafından onaylandığını gösteren bir belgedir.

İlgili Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.