Ziraat Bankası Faizsiz Evlilik Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası Faizsiz Evlilik Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası faizsiz evlilik kredisi, evlilik hazırlığı yapan ve yakın dönemde evlenme hayali kuran gençler tarafından alınmak istenen krediler arasında yer alır. Ziraat bankası tarafından çeyiz hesabını açarak çeyiz hesaplarına minimum 3 yıl boyunca..

Ziraat Bankası faizsiz evlilik kredisi, evlilik hazırlığı yapan ve yakın dönemde evlenme hayali kuran gençler tarafından alınmak istenen krediler arasında yer alır. Ziraat bankası tarafından çeyiz hesabını açarak çeyiz hesaplarına minimum 3 yıl boyunca birikim yapanlar devlet tarafından katkı paylarından faydalanabilirler.

Ziraat bankası tarafından uygulanan ve %25 devlet katkısı yapılarak çeyiz hesabı açan bireyler hesaplarında birikim yapmaya devam ederek 3. Yılın sonunda yaptıkları birikimlere ek olarak devlet tarafından %25 katkı payıyla birlikte çekebilirler.

Ziraat Bankası Çeyiz Hesabı

Evlilik hayali kuran ve evlilik hazırlığı yapan bireylere destek olmak amacıyla Ziraat Bankası tarafından gerçekleştirilen çeyiz hesabına düzenli olarak ödeme yapılmasına ziraat bankası çeyiz hesabı adı verilmektedir. Bu noktada dikkat edilecek en önemli konu çeyiz hesabının minimum 3 yıl boyunca birikime tabi olmasıdır. Çeyiz hesabı açtırdıktan sonra 3 yıl boyunca birikim yapan ve 3. Yılın sonunda devlet katkı payından faydalanmak isteyenlerin 3. Yılın sonunda evlenmeleri ve yaşlarının 27’yi geçmeden evlenmeleri gerekmektedir. Bunu özetleyecek olursak 3 yıl içinde birikim yapılmalı ve 3. Yılın sonunda yaş sınırı 27’yi aşmadan evlenenler devlet katkı payından faydalanabilirler.

Ziraat Bankası Çeyiz Hesabı Başvuru Şartları Nelerdir?

Ziraat Bankası çeyiz hesabı açmak için bireylerin belirlenmiş olan şartları karşılamaları gerekmektedir. Buna göre çeyiz hesabı açmak isteyenlerin karşılaması gereken şartlar şu şekildedir;

  • 5901 sayılı kanunda yer alan Türk Vatandaşlığı kanunundaki 28. Maddeyi karşılamak
  • 24 yaşını doldurmamış ve geçmiş dönemlerde evlilik yapmamış olmak
  • Evlenme tarihi öncesinde minimum 3 yıl boyunca düzenli olarak ödeme yapılmalı
  • 27 yaşını tamamlamadan önce ilk evliliğini yapmış ya da evlilik tarihinden sonra maksimum 6 ay içerisinde belgelerle birlikte çeyiz hesabı açtırmak

Ziraat Bankası çeyiz hesabı olanların devlet katkı payı olan %25 katkı payından faydalanabilmek için düzenli olarak ödemelerini gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Ziraat Bankası Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır?

Ziraat Bankası çeyiz hesabı başvurularını karşılayan adayların Ziraat bankası şubelerine giderek başvurularını tamamlamaları gerekmektedir. Çeyiz hesabı açtırdıktan sonra düzenli olarak ödeme yapan bireyler %20,22 ya da %25 oranında devlet katkı paylarından faydalanabilirler. Buna ek olarak 36 ay ve 47 ay arasında birikim yapan bireyler %20 katkı payı, 48 ay ile 59 ay arasında çeyiz hesabında birikim yapan adaylar %22 katkı payı, 60 ay ve üstü birikim yapan adaylar %25 devlet katkı payından faydalanabilmektedir.

Ziraat Bankası çeyiz hesabı açan bireylerin minimum 999 Türk lirası ödeme yapmaları gerekmektedir. En yüksek çeyiz parası ise aylık olarak 9,991 Türk lirasıdır. 3 aylık ödeme yapmak isteyen bireyler ise 3 ayda bir alt sınırı olan 2,997 Türk lirası olurken en üst sınır ise 29,973 Türk lira ödemeleri gerekmektedir. 2024 yılında geçerli olmak şartı ile Ziraat bankası çeyiz hesabı açma sırasında tek sefer geçerli olmak üzere azami 149,869 Türk lira ödeme yapabilirler.

Ziraat Bankası Faizsiz Evlilik Kredisi Nedir?

Ziraat Bankası faizsiz evlilik kredisi evlenmeyi düşünen gençler için özel olarak oluşturulan çeyiz hesabıdır. Bu sayede gençleri yatırıma teşvik ederek birikim yapmalarının yanı sıra devlet katkısıyla birlikte evlenme sırasında zorlanmadan evlenmeleri amacıyla özel olarak gerçekleştirilen hesaplardır. Ziraat bankası faizsiz evlilik kredisi ya da çeyiz hesabını Türkiye Cumhuriyeti içinde yer alan Ziraat bankalarında çeyiz hesabı açabilirler.

Ziraat Bankası çeyiz hesabı sadece Türk Lirası türünden açılabilmektedir. Bu nedenle evlilik hazırlığı yapan genç çiftlerin ortak çeyiz hesabı açtırmaları mümkün değildir. Bu nedenle bireysel olarak hesap açma durumu söz konusu olması sebebiyle çeyiz hesabındaki ödemelerin aksamaları durumunda çeyiz hesabı statüsünden çıkılacağının ve normal banka hesaplarına çevrileceğinin unutulmaması gerekmektedir. Çeyiz hesaplarının kapatılmaması için ödemelerin aylık düzenli olarak gerçekleştirilmesi ve 1 yıl içinde 3 seferden fazla, 3 aylık ödeme yapanların 1 yıl içinde tek seferden daha fazla ödemelerini aksatmamaları gerekmektedir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.