Evde Bakım Maaşı Ne Zaman Yatacak?

Evde Bakım Maaşı Ne Zaman Yatacak?

Her ay düzenli olarak ihtiyaç sahibi vatandaşların hesaplarına yatırılan evde bakım maaşı ödemeleri Nisan ayında ne zaman yatırılacağı merak ediliyor. Her ay ihtiyaç sahiplerine düzenli olarak 7 Bin 609 Türk lirası evde bakım parası yatırılıyor.

Aile ve Sosyal hizmetler bakanlığı tarafından gerçekleştirile bu ödemeler, ihtiyaç sahiplerine SMS ya da Devlet aracılığıyla ödemelerin yatırılıp yatırılmamasını kontrol edebiliyor. Evde bakım parası yatırılıp yatırılmadığı herkes tarafından merak ediliyor. Özellikle bayramın yaklaşmasıyla birlikte Aile ve Sosyal Hizmetler bakanlığı tarafından düzenli olarak yatırılan evde bakım yardımı adı altında gerçekleştirilen yaşlı ve bakıma muhtaç bireylere ve engellilere bakan yükümlü bireylerin hesaplarına ne zaman yatırılacağı ise merak konusu.

Evde bakım maaşı her ay düzenli olarak ayın ortasında yatırılırken, Nisan ayında bayramın denk gelmesiyle birlikte ödemelerin erken yatırılıp yatırılmadı en fazla merak edilecek konular arasında. 2024 Nisan ayında evde bakım maaşı yatırılıp yatırılmadığını kontrol edebilmek için E-devlet üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. Buna ek olarak muhtaç bireylerin hesaplarına yatırılan evde bakım maaşı yatan bireylere SMS ile bilgilendirme mesajı verilecektir.

Evde Bakım Parası Yattı mı? Evde Bakım Parası Ne Zaman Yatacak?

Aile ve Sosyal Hizmetler bakanlığı tarafından engelli ve bakıma muhtaç bireylere yatırılan evde bakım maaşı her ay düzenli olarak ayın 15 – 31 arasında hesaplara otomatik olarak yatırılmaktadır. Buna göre Mart ayında ödemelerin 15 Mart tarihinde yatırıldığı göz önünde bulundurulursa 2024 Nisan Ayı evde bakım maaşı bayram dolayısıyla ne zaman yatırılacağı merak konusu haline geldi. Aile ve Sosyal Hizmetler bakanlığı tarafından bu konuyla ilgili herhangi bir açıklama gelmezken, bu konuda gerçekleştirilecek son dakika gelişmeleri sizlere duyuracağız.

SMS İle Evde Bakım Maaşı Sorgulama İşlemleri

Nisan 2024 evde bakım maaşını SMS ile sorgulama işlemleri bir çok kişi tarafından merak edilmektedir. Buna göre Ziraat Katım Bankası ile evde bakım maaşı alan bireylerin cep telefonunu kullanarak SMS alanına BAKIYE yazarak 4747 numarasına sms olarak göndermesi gerekmektedir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli konu 1 SMS ücretinin sizden alınacağının bilinmesidir.

E-Devlet Üzerinden Evde Bakım Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Evde bakım parasının yatırılıp yatırılmadığını kontrol etmek isteyenler bu işlemleri SMS ile yapabileceği gibi internet üzerinden E-devlet aracılığıyla da yapabilir. Buna göre E-devlet üzerinden sorgulama yapmak isteyen bireylerin T.C kimlik numaralarını ve şifrelerini yazarak E-devlete girmesi gerekiyor. Bu adımdan sonra arama kısmına Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri ve Aile ve Sosyal Hizmetler Sekmesinden evde bakım maaşı ödemelerinin yatırılıp yatırılmadığını kontrol edebilirler.

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar?

2024 Evde bakım maaşı, memurlara verilen zamla birlikte artış yaşandı. Özellikle memur maaşlarına verilen zamla birlikte evde bakım maaşlarına da %49,25 oranında zam verildi. Buna göre 2024 evde bakım maaşı ocak ayı itibariyle 5 Bin 98 Türk lirasından 7 Bin 609 Türk lirasına çıkarıldı.

Evde Bakım Maaş Başvurusu

Evde bakım maaşı alabilmek için karşılanması gereken 3 farklı şart bulunmaktadır. Buna göre;

  • Gelir kriterlerinin karşılanması
  • Bakılacak bireyin muhtaçlık kriter seviyeleri
  • Ağır engelli olduğunu kanıtlayan tam teşekküllü hastaneden alınan sağlık kurulu raporu

Yukarıda yer alan şartların karşılanmasına ek olarak evde bakım parası alabilmek için hanede bulunan bireylerin net gelirleri toplanarak hanede bulunan bireylerin sayılarına bölünüyor. Buna göre evde bakım maaşı alabilmek için ikamet adresinde bulunan bireylerin Aile ve Sosyal Politikalar hizmet binalarına başvuru yapmaları gerekmektedir.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.