Kızılay Esen Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kızılay Esen Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kızılay, 6 Şubat depreminden sonra vatandaşlara temel ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla Kızılay Esen kart desteği ile maddi anlamda destek olmuştur. Kızılay esen kart yardıma muhtaç olan ailelere destek olmak amacıyla verilecek.

Depremden etkilenen vatandaşlara maddi anlamda destek olmak amacıyla verilen Kızılay esen kart, her aileye 3 Bin Türk lirası değerinde destek sağlamaktadır. BU esen kart ile temel ihtiyaçların karşılanması amaçlanmaktadır.

Kızılay Esen Kart Nedir?

Kızılay esen kart, muhtaçlık sınırı altında olan ve durumu iyi olmayan bireylere verilen sosyal yardım kartıdır. Esen kartın amacı temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan bireylerin ihtiyaçlarını karşılayarak maddi açıdan destek olmak. Kızılay esen kart ile dar gelirli aileler ilaç, giyim, kırtasiye, beyaz eşya, market ve gıda gibi alanda ihtiyaç duydukları ürünleri tedarik edebiliyor. Ülkemizde gerçekleşen 6 Şubat depreminde zor dönemler geçiren ailelere esnaflardan alışveriş yaparak gıda ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla verilmiştir.

Kızılay Esen Kart Kime Verilir?

Kızılay tarafından durumu iyi olmayan ailelere destek olmak amacıyla verilen Esen kartı kimler tarafından alınabileceği en merak edilen konular arasında yer almaktadır. Özellikle 6 Şubat tarihinde meydana gelen elzem deprem nedeniyle etkilenen afetzedelere verilmektedir.

Kızılay esen karta başvuru yapan bireyler değerlendirmelere alınır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda ihtiyaç sahibi olan ailelere ve deprem bölgesinde yaşam mücadelesi veren ailelere Kızılay esen kart verilmektedir.

Kızılay Esen Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kızılay tarafından zor durumda olan ailelere verilen Esen karta başvuru yapmanın birden farklı yolu bulunur. Buna göre muhtaçlık sınırında olan ailelerin Kızılay Esen kart başvurusu yapabilmeleri için yapmaları gereken ilk iş ikamet edilen ilde bulunan Kızılay şubelerine giderek bireysel olarak başvuru yapabilirler. Buna ek olarak belirli başvuru noktalarından da esen kart başvuruları yapılmaktadır.

Bireysel olarak başvuru yapmak isteyen bireylerin başvuru merkezlerinin çalışma saatlerini öğrenmeleri gerekmektedir. Başvuru için Kızılay merkezlerine giden bireylerin Kızılay esen kart başvuru formu ve gerekli belgelerini eksiksiz ve doğru şekilde doldurmaları gerekmektedir. Bireysel olarak başvuru yapamayacak durumda olan bireylerin Kızılay resmi internet sitesi üzerinden de başvurularını yapabilirler. Buna göre Kızılay resmi internet sitesi üzerinden Kızılay esen kart online başvuru işlemlerini https://www.kizilay.org.tr/Iletisim adresi üzerinden yapabilirler. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli konu bilgilerin eksiksiz ve doğru şekilde doldurulmasıdır.

Kızılay Esen Kart Nerden Alınır?

Kızılay tarafından dar gelirli ailelere ve depremden etkilenen vatandaşlara verilen Kızılay esen kartı başvuru sonrasında bireylere teslim edilmektedir. Bunun için başvuru yapan bireylerin Kızılay tarafından başvuru formunda doldurdukları telefon numarası üzerinden aranacaktır. Buna ek olarak geçmiş dönemlerde Kızılay tarafından belirlenen kriterler içerisinde olanlar için herhangi bir başvuru yapmalarına gerek yok. Kızılay esen kart hakkında başvuru sorgulama işlemleri için ALO 168 numarası üzerinden bilgilere ulaşabilirler.

Kızılay Esen Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kızılay tarafından depremzedelere ve dar gelirli ailelere destek olmak amacıyla verilen bu sosyal yardım kartına başvuru yapmak için Kızılay resmi internet sitesi üzerinden başvuru yapılabilir. Buna göre Kızılay esen kart başvurusu yapabilmek için uygulanacak adımlar ise şu şekildedir;

 • Kızılay esen kart başvurusu için ilk olarak https://www.kizilay.org.tr/Iletisim adresine gidin
 • Daha sonra karşınıza çıkan ekranda Kızılay esen kart başvuru formunu eksiksiz olarak doldurun. Buna ek olarak alt kısımda yer alan boşluğa adresinizi ve telefon numaranızı ekleyerek başvuru formunu doldurun.

Bireysel olarak başvuru yapmak isteyenler İkamet edilen il ya da ilçelerdeki Kızılay şubelerine giderek bireysel başvurularını yapabilirler.

Kızılay Esen Kart Başvuru Formu

Kızılay esen kart başvuru formu, bu kartı almak isteyen bireyler tarafından doldurulması gereken zorunlu başvuru formudur. Bu formun en önemli amacı ihtiyaç sahibi olan bireylerin gerçekten bu karta ihtiyacının olup olmadığının kontrollerinin yapılmasıdır. Başvuru formunda yer alan bilgilerin eksiksiz ve doğru şekilde doldurulması gerekmektedir. ,

Kızılay Esen kart başvuru formunu eksik ya da yanlış dolduran bireylerin başvurularının olumlu sonuçlanması durumunda başvuruları ulaştırılamaz. BU nedenle başvuru formunda yer alan adres ve irtibat telefon numaralarının eksiksiz olarak doldurulması gerekir. Başvuru formunda yanıltıcı bilgilere yer verilmesi ve bunun tespit edilmesi durumunda yanıltıcı bilgi veren bireylere yasal işlem uygulanacağının bilinmesi gerekmektedir.

Kızılay Esen Kart Başvuru Belgeleri

Kızılay Esen Kart Başvuru yapacak olan bireylerden bazı belgeler istenir. Bireylerden istenen bu belgelerin eksiksiz ve tam olarak doldurulması gerekir. Buna göre dar gelirli ve depremzede mağduru olan bireylerden esen kart başvurusu sırasında istenen belgeler ise;

 • Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdan fotokopisi
 • İkametgâh belgesi
 • Son 3 aya ait gelir beyanı ve maaş bordrosu
 • Kızılay esen kart başvuru formu

Başvuru esnasında bireylerden istenen belgeler arasında değişiklik gözlemlenebilir. Bu nedenle eksiksiz olarak belge teslim etmek için Kızılay telefon aracılığıyla arayabilirsiniz. Fakirlik belgesi bu yardımları alma konusunda en önemli etkendir. Bunun için ikamet edilen bölgedeki muhtarlık binalarına giderek fakirlik belgesini alabilirsiniz.

Kızılay Esen Kart Başvuru Sorgulama

Kızılay Esen Kart başvurusu yapan bireylerin bu yardımdan faydalanıp faydalanamayacağı konusunda bilgi alması gerekir. Buna göre bu yardımlar hakkında bilgi almak için ilk olarak bireysel olarak Kızılay binalarına gidilebileceği gibi telefon üzerinden sorgulama işlemleri için ALO 168 numaralı telefonu arayabilirsiniz. Ancak Kızılay esen kart başvurusu olumlu sonuçlanan bireylere SMS ile bilgilendirme mesajı gitmektedir.

Kızılay Esen Kart Nereden Alınır?

Kızılay esen kart başvurusu yapan ve başvurusu olumlu sonuçlanan bireylere SMS ile bilgilendirme mesajı gönderilmektedir. Ancak Esen kartı nereden alınacağı konusunda bilgisi olmayanlar ikamet ettikleri Kızılay şubelerine giderek kartlarını buradan teslim alabilirler.

Kızılay Esen Kart Limiti Var Mı?

Kızılay tarafından afetzede ailelere ve muhtaçlık sınırı altında olan ailelere destek olmak amacıyla verilen Esen kart, belirli bir limite sahiptir. Başvurusu olumlu olarak sonuçlanan ailelere verilen Kızılay esen kart limiti 1500 Türk lirasıdır.

Benzer Haber: Kızılay Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kızılay Esen Kart Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kızılay esen kart sahibi olan bireylerin hesaplarında ne kadar para olduğunu merak etmektedir. Esen kart bakiyesini sorgulama yapmak isteyen bireylerin sorgulamalarını Kızılay şubelerine giderek öğrenebilirler. Ancak şubelere gidemeyen bireyler telefon numarası üzerinden Kızılay esen kart bakiye sorgulama işlemlerini ALO 168 telefon numarasın üzerinden de öğrenebilirler.

Kızılay Esen Kart Her yerde Geçerli Mi?

Kızılay tarafından afetzedeler ve muhtaçlık sınırında olan bireylere verilen Esen kart, kırtasiye, market ve eczane gibi kişisel ve eğitim alanının yer aldığı alanlarda geçerlidir. Buna ek olarak esen kart hesaplarına yatırılan bakiyelerini ATM aracılığıyla çekerek nakit olarak da kullanılmaktadır.

Kızılay Esen Kart Bakiyesi Her Ay Yatar Mı?

Kızılay tarafından afetzedeler için sağlanan sosyal yardım kartı her ay düzenli olarak ödenen yardımlardan biri değildir. Tek sefer geçerli olan bu sosyal yardım paralarını ihtiyaçlarınıza göre kullanılmalıdır. Ancak Kızılay tarafından düzenli olarak gerçekleştirilen yardımlardan faydalanmak için Kızılay kart başvurusu yapılabilir.

Kızılay Esen Kart Hangi ATM Kullanılır?

Kızılay esen kart Vakıf bank tarafından üretilmiş olan bir kart olması sebebiyle ORTAK ATM özelliği bulunan bir sosyal yardım kartıdır. Buna ek olarak VAKIFBANK atm.lerine ek olarak Türkiye sınırları içerisinde bulunan ATM’lerde kullanılabilir.

Kızılay Esen Kart Şifre Değiştirme İşlemi

Kızılay tarafından verilen esen kart şifre değiştirme işlemini yapmak için 2 yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden 1. Si ATM, 2. Si ise telefon numarası üzerinden yapılmaktadır. Buna göre;

Kızılay ESEN kart ATM Şifre değiştirme işlemleri için;

 • İlk olarak Esen kartınızı ATM’ye takın.
 • “Kart İşlemleri” menüsüne giderek “Şifre Değiştirme” seçeneğine tıklayın.
 • İlk mevcut şifrenizi girin.
 • Unutmayacağınız yeni şifreyi girin.
 • Yeni şifrenizi tekrar kontrol ederek girin.
 • “Onayla” tuşuna basın.

Kızılay Esen Kart Telefon üzerinden şifre değiştirme içim;

 • Alo168 telefon numarası olan Kızılay Çağrı Merkezini arayın.
 • “Kızılay Esen Kart Şifresi Değiştirme” işlemini söyleyin
 • Kart numaranızı yazın.
 • Mevcut şifrenizi yazın.
 • Yeni şifrenizi yazın.
 • Yeni şifrenizi tekrar yazın.
 • “Onaylayın”.

Kızılay esen kart şifre değiştirme işlemi sırasında şifrenizi 6 haneli olarak belirleyin. Buna ek olarak minimum 1 adet büyük, 1 adet küçük ve 1 adet sayı ya da özel karakter girin. Şifrenizi kolay olmayacak ve unutulmayacak bir şifre belirleyin.

İlgili Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum