Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kart Nedir? Başvurusu Nasıl Yapılır? Ankara Sosyal Kart Her Ay Yatıyor Mu?

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kart Nedir? Başvurusu Nasıl Yapılır? Ankara Sosyal Kart Her Ay Yatıyor Mu?

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından muhtaçlık sınırı altında olan vatandaşlara Sosyal yardım kartı aracılığıyla destek sağlıyor. Başkent kart sayesinde vatandaşların temel ihtiyaçlarının rahat bir şekilde karşılanması sağlanıyor.

Muhtaçlık sınırı altında olan, dar gelirli ve yoksul ailelere 2 ayda 1 olmak kaydı ile sağlanan bu yardımlar sayesinde post cihazlarının geçerli olduğu market, akaryakıt ve mağaza istasyonlarında rahat bir şekilde alışveriş yapabilmektedir. Bunlara ek olarak kartları bankamatik ya da kredi kartı olarak da kullanılabilmektedir. Bu kartlar ayrıca Google play strore ya da Apple store gibi işletim sistemlerinden indirilerek Banka Kartı Başkent kart mobil uygulamalarıyla birlikte fatura ödeme ya da para gönderme işlemlerini yapabiliyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Nedir?

Ankara Büyükşehir Belediyesi, asgari ihtiyaçların karşılanması konusunda zorluk yaşayan Ankara il sınırları içinde ikamet eden vatandaşlara destek sağladı. Kredi Başkent kart, temassız ödeme özelliğiyle birlikte kredi kartı kullanımın olduğu iş yerlerinde aktif olarak kullanılmaktadır. Buna ek olarak Türkiye sınırları içerisinde yer alan farklı alanlarda da kullanılması mümkündür.

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanan bu kart 2 ayda bir olmak şartı ile düzenli olarak 500 Türk lirası sosyal yardım parası yatırılmaktadır. Muhtaçlık sınırı altında olan vatandaşların kartlarına yatırılan yardım parası ile temizlik malzemesi, kişisel bakım ve gıda yardımları gibi alanlarda kullanılmaktadır.

Banka kart benzeri bir kart olan Başkent kart su faturası, doğalgaz faturası, elektrik faturası gibi farklı alanlarda kullanılması mümkündür. Ek olarak başkent kart kullanıcıları anlaşmalı olan işyerlerinden alışverişlerini indirimli fırsatlar elde ederek daha cazip fiyatlarla alışveriş yapma imkanlarına da sahip olabiliyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu

Ankara il sınırları içinde ikamet eden ve muhtaçlık sınırı altında olan bireylerin Başkent kart sosyal destek kartı başvurularını yapabilmesi için online olarak ya da sosyal destek kart başvuru noktalarına giderek bireysel olarak başvurularını yapabilirler.

İnternet üzerinden Ankara Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kart başvurusu yapabilmek için; https://forms.ankara.bel.tr/baskentkartonbasvuru linke tıklayarak başvuru yapabilirsiniz. Muhtaçlık sınırı altında olan bireylerin başvuru formunda yer alan bilgileri eksiksiz ve doğru şekilde doldurarak başvuru yapmaları gerekmektedir. İnternet üzerinden yapılan başvurular ön başvuru olarak kabul edilmektedir.

Başkent kart hakkında daha detaylı bilgi edinmek isteyen bireyler beyaz masa hattı alo 153 numarayı arayarak bilgi alabilirler. Buna ek olarak başvuru için gerekli belgelerin başvuru şartlarına kadar bilgileri bu destek hattından öğrenebilirler.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kart Başvuru Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Ankara Büyükşehir Belediyesi sosyal destek kart başvurusu yoğunluğa bağlı olarak genellikle 30 gün içinde sonuçlandırılmaktadır. Başvuru yapan bireylerin başkent kart başvuru sonucu öğrenmek ya da başvuruların sonuçlarını sorgulamak için Alo 153 numarası üzerinden öğrenebilirler. Başkent kart başvuru sorgulama işlemlerini internet üzerinden yapabilmek için https://mavimasa.ankara.bel.tr/ linkine tıklayarak online olarak sorgulamalarını yapabilirler.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kart Limiti Ne Kadar?

Ankara Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kart başvurusu olumlu sonuçlanan bireylere başvur formunda yer alan iletişim bilgilerine başkent kart gönderilmektedir. Buna göre bu kart için başvurusu olumlu sonuçlanan bireylere son güncellemeyle birlikte 2 ayda bir olmak şartı ile 1,000 Türk lirası yatırılmaktadır.

Buna göre muhtaçlık sınırı altında olan bireylere aylık olarak 500 Türk lirası yatırılmaktadır. Yatırılan bu yardım paralarını Vakıf bank ATM’lerinden nakit olarak çekebilirler. Başkent kart olarak yapılan sosyal destek kartları bankamatik kartları olarak kullanılabilmesi için bu karda para yatırarak da kullanılmaktadır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kart Her Ay Yatıyor Mu?

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım kartları 2 ayda bir olmak kartı ile muhtaçlık sınırı altında olan vatandaşların hesaplarına yatırılmaktadır. Ancak olası yoğunluk sebebiyle hesaplarına düzenli olarak yatırılmaması durumunda toplu olarak yardım parası bireylerin hesaplarına yatırılmaktadır. Sosyal kart sahipleri bu paraları diledikleri gibi tek sefer de ya da parça olarak da kullanılabilmektedir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kart Ücretleri Ne Zaman Yatırılacak?

Ankara Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kart başvurularının detaylı şekilde incelenmesinden sonra başvuru sahiplerinin durumları incelenmektedir. Başvuruları tamamlanan muhtaçlık sınırı altında olan bireylere başvuru formunda yer alan iletişim adreslerine Başkent kart gönderilmektedir. Bu nedenle başvuruların tamamlanması ve ücretlerin ne zaman yatırılacağı konusu yoğunluğa bağlı olarak 2 aya kadar uzamaktadır. Başvuru şartlarını karşılayan bireylerin başvurularını açıklanmasından sonra sosyal kart ücretleri 15 gün içerisinde yapılmaktadır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent kart Başvuru Formu?

Başkent kart başvuru formu içinde bireylerin kişisel bilgileri;

 • Ad
 • Soyadı
 • İkametgâh adresi
 • Kişisel bilgiler

Yer almaktadır. Buna ek olarak muhtaçlık sınırı altında olan bireylerin aylık gelirleri, aylık hane gelirlerinin toplamı, hanede çalışan bireylerinin sayısı gibi bilgiler yer almaktadır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli konu bilgilerin eksiksiz ve doğru olarak bildirilmesidir.

Başvurulardan faydalanabilmek için formda yanlış bilgi göstererek kartı almaya hak kazanan bireylerin, muhtaçlık sınırının altında olmadığı fark edilmesi durumunda cezai işlem uygulanacaktır. Buna göre bireylerin kartlarına yüklenmiş olan paraların güncel faizleriyle birlikte geri ödemeleri gerekmektedir. Geri ödeme gerçekleştirmeyenler için Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından suç duyurusu bulunulacaktır.

Başkent kart Başvurusu Telefon Numarası

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent kart telefon numarası Alo 153 tür. Bu telefon numarası üzerinden başvuru işlemleri hakkında gerekli belgeler, başvuru ya da başvuru sonuçlarını öğrenebilirsiniz.

Başkent Kart Para Çekme İşlemleri

Başkent kart para çekme işlemleri için bireylerin Vakıf bank ATM’lerine giderek hesaplarına yatırılan yardım destek parası çekebilirler. Buna göre hesaplarına yatırılan miktarların isterseniz alışverişlerde isterseniz nakit çekerek kullanmanız mümkündür.

Başkent Kart Hangi ATM’lerde Kullanılıyor?

Başkent kart kullanıcıları Vakıfbank ATM’lerinde kullanılabildiği gibi para yatırma, para çekme ya da para transferi gibi işlemlerinizi aktif olarak kullanabilirsiniz. Buna ek olarak online alışverişlerde de aktif olarak kullanılması mümkündür. Başkent kart Türkiye il sınırları içerisinde kredi kartının kullanımının mümkün olduğu her alanda aktif olarak kullanılmaktadır.

Başkent Kart Para Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen Başkent kart, bireylerin bu kartlarda ne kadar ücret olduğu hakkında bilgi alabilmesi ve sorgulama yapabilmeleri için Vakıfbank ATM’leri üzerinden gerekli işlemleri yapabilirler.

Başkent kart para soğrulama işlemleri için Başkent Kart Mobil uygulama işlemleri üzerinden de hesaplarına ne kadar para olduğu ya da nakit para çekme işlemlerini mobil uygulama üzerinden de gerçekleştirmek de mümkündür.

Sosyal Yardım Kartı Nereden Alınır?

Ankara Büyükşehir belediyesi tarafından muhtaçlık sınırı altında olan vatandaşlara verilen sosyal yardım kartı, Ankara belediyesi tarafından başvuru yapılabilir. Başkent kart sahipleri başvuru formunda yer alan adreslere bu kartları gönderilmektedir. Buna göre bireylerin bu kartı alabilmesi için herhangi bir yere gitmesine gerek kalmadan başvuru formunda yazılan iletişim adreslerine kartlar otomatik olarak gönderilmektedir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent Kart Kaç TL?

Muhtaçlık sınırı altında olan vatandaşlara verilen Başkent kart, herhangi bir ücret ödemeden başvuru yapılarak Ankara Sosyal Destek kartını alabilirler. Bu kartların kullanımları sırasında herhangi bir yıllık kullanım ücretleri ya d aidat ödemelerine gerek kalmaz.

Sosyal Destek Kartı Kime Verilir?

Başkent kart, Ankara Büyükşehir Belediyesi il sınırları içerisinde yaşayan muhtaçlık sınırı altında olan vatandaşların başvuruları değerlendirilerek verilmektedir. Buna göre işsiz ve gelirsiz olan vatandaşlara öncelik tanınmaktadır. İşsiz ve geliri olmayan vatandaşlara ek olarak yoksul ve dar gelirli ailelere başkent kart başvurusu yaparak bu yardımlardan faydalanabilirler.

Başkent kart yardımlarından faydalanabilmek için bir hanenin aylık ortalama gelirlerinin asgari ücretin 1-3 sınırının altında olması gerekmektedir. Muhtaçlık sınırı altında olanlar, yoksul vatandaşlar, dar gelirli bireyler, geliri olmayan dul kadınlar, kronik hastalığı olanlar, engelliler, afetzedeler, gelirsiz ve sahipsiz yaşlılar ve dul kadınlar bu başkent kart yardımlarından faydalanabilmektedir. Muhtardan alınan ve başvuru noktalarına verilen fakirlik belgesi bireylerin bu yardımlardan faydalanabilmesi için gerekli olan en önemli belgeler arasında yer alır.

Başkent Kart Yardım Süresi Ne Kadar?

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara il sınırları içinde ikamet eden muhtaçlık sınırı atlında olan vatandaşlara destek olması amacıyla Başkent kart vermektedir. Bu kart kullanımı boyunca bireylerin herhangi bir yenileme ücreti ya da aidat ödemelerine gerek kalmadan muhtaçlık sınırı devam ettiği sürece kullanabilirler.

Ankara Büyükşehir belediyesi tarafından verilen yardım kart, kasap, market, fırın, kırtasiye, giyim ya da manav gibi geniş bir kullanım alanlarına sahiptir. Buna ek olarak bu kartlara düzenli şekilde yakacak, kırtasiye, giyim ve gıda gibi yardım ücretleri de yatırılmaktadır. Başkent kart başvurusu yapabilmek için Belediyeye resmi başvuru yapılabileceği gibi Sosyal Yardım İşleri Daire başkanlığına da başvuru yapılabilir.

Başvuru yapan muhtaçlık sınırı altında olan vatandaşların başvuru değerlendirme sonuçlarına bağlı olarak bu kartlar başvuru formunda yer alan adreslerine gönderilmektedir. Bunun için herhangi bir şekilde Ankara Büyükşehir belediyesine bireysel olarak gitmek yerine Alo 153 numarası üzerinden sorgulama işlemlerini yapabilirler.

Başkent Kart Hangi Marketlerde Kullanılır?

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından muhtaçlık sınırı altında olan vatandaşlara verilen Başkent kart, anlaşmalı marketlerde kullanılabilmektedir. Buna göre kullanılacak anlaşmalı marketler ise;

 • Koçaklar market
 • Türkiye Tarım Kredi Kooperatifi
 • Köşem market
 • Akyar market
 • Gökmar Market
 • Altınışık
 • Güreller Market
 • Altınbilekler
 • Gimsa
 • Anka Gross
 • Gazi Gıda
 • Ece Gross

Yukarıdaki marketlere ek olarak Ankara il sınırları içinde yer alan marketlerde Başkent kart aktif olarak kullanılmaktadır. Buna ek olarak 3 harfli marketler olarak adlandırılan A101, Şok ve Bİm gibi marketlerin de yer aldığı marketlere ulaşmak için https://www.baskentkart.com.tr/uye-isyerleri linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Hangi Yardımları Veriyor?

Ankara Büyükşehir belediyesi Ankara il sınırları içerisinde olan vatandaşlara sosyal devlet politikası gereğince yaşamlarını daha iyi idame ettirmeleri amacıyla yardım sağlamaktadır. Buna göre Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanan yardımlar ise;

 • Kira yardımı
 • Para yardımı
 • Günlük sıcak çorba ve yemek
 • Gıda yardımı
 • Erzak yardımı
 • Gazi, şehit ve muhtaç asker yakınlarına yapılan özel yardımlar
 • Odun yardımı
 • Kömür yardımı
 • Afetzedeler için yardım
 • Kırtasiye yardımı
 • Yaşlılara özel evde bakım hizmeti
 • Eğitim yardımı
 • Bebek maması yardımı
 • Bebek bezi yardımı
 • Burs yardımı
 • Yeni doğan bebek yardımları
 • Eşya yardımı
 • Mobilya yardımı
 • Sosyal destek yardım kartı
 • Engellilere özel cihaz ve malzeme yardımı
 • Diğer yardımlar

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu

Ankara Büyükşehir Belediyesi yardımlarından faydalanabilmek için Sosyal Hizmetler daire başkanlığına bağlı olan kurumlara bireysel olarak başvuru yapmak gerekmektedir. Bu yardım başvurusu sırasında başvuru formlarının eksiksiz olarak doldurularak teslim edilmesi gerekmektedir. Buna ek olarak ön başvurular E-devlet üzerinden yapılabilmektedir.

E-devlet üzerinden sosyal yardım talebi başvurusu yapabilmek için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 adresi üzerinden başvurularınızı yapabilirsiniz. Bu kapsamda başvuru formunda yer alan sosyal yardım türlerine göre erzak yardımı, gıda yardımı ya da nakdi yardımlar gibi alanların eksiksiz olarak tek bir başvuru formunu doldurularak yapılabilir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başvuru Merkezleri

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanan yardımlara başvuru yapabilmek için başvuru merkezleri ise;

 • Yahyalar AYM
 • Akyurt AYM
 • Orta pınar Yenikent Gençlik Merkezi
 • Ayaş AYM
 • Mamak Gençlik Merkezi
 • Araplar AYM
 • Kızılcahamam Gençlik Merkezi
 • Altındağ AYM
 • Bala Gençlik Merkezi
 • Kahraman Kazan AYM
 • Elmadağ Gençlik Merkezi
 • Kalecik AYM

İlgili Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.