Vefa Sosyal Destek Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vefa Sosyal Destek Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vefa sosyal destek yardımları, ihtiyaç sahibi ve dar gelirli vatandaşların sosyal yaşamlarına destek olmak amacıyla farklı yardımlarda bulunur. Bu yardımlar günlük ihtiyaçların karşılanması konusunda ailelere destek olmasın amacıyla sağlanmaktadır.

Vefa Sosyal Destek Başvurusu Nasıl Yapılır? 65 yaş üstü yaşlı vatandaşlara ve hastalıkları sebebiyle evden dışarı çıkamayan bireylere yardım sağlayan vefa destek grubu, devlet personeli olan AFAD, bekçi, polis ve jandarma gibi ekiplerden oluşmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan Vefa sosyal destek gruplarına ulaşmak isteyen vatandaşlar 112, 155 ya da 156 numaralar üzerinden ulaşım sağlayabilirler.

Vefa Sosyal Destek Grubu Nedir?

Valilik ve kaymakamlıklarla koordineli şekilde oluşturulan ve 65 yaş üstü ve kronik hastalıkları bulunan yaşlılara destek olmak amacıyla polis, jandarma, AFAD ve bekçi gibi ekiplerden oluşan bir kuruluştur. Vefa sosyal destek grupları belediyelere bağlı olarak faaliyet göstermeye devam etmektedir.

COVID-19 sebebiyle ortaya çıkan vefa sosyal destek grupları günümüzde aktif olarak faaliyet göstermeye devam etmektedir. Özellikle yardıma ihtiyaç duyan vatandaşlara destek sağlayan bu grup, yaşlı ve kronik hastalara sağladığı destekler sayesinde Türkiye genelinde tanına gruplar arasında yer almaktadır. Muhtaçlık sınırı altında olan ve maddi durumu kötü olan kronik ya da yaşlılara destek sağlayan Vefa destek grubu, gıda ve farklı yardımların talep edilmesi durumunda ihtiyaç sahiplerine göndermektedir.

Vefa Destek Hattı Nedir?

Vefa Destek Hattı Türkiye il sınırları içerisinde yaşamını idam ettiren kronik hastalığı bulunan yaşlılar ve muhtaçlık sınırları içerisinde yaşayan bireylere destek olmak amacıyla kurulan bir yardım grubudur. Vefa destek hattı ise kurulduğu KOVID 19’dan itibaren faaliyetlerine belediyeler bünyesinde devam eden ve yardıma muhtaç olan ailelere destek olması amacıyla kurulan bir yardım destek hattıdır. Son güncellemelerle birlikte 112 numarası üzerinden Vefa destek hattına ulaşmanız mümkündür.

E- Devlet Vefa Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kronik rahatsızlığı bulunan 65 yaş üstü yaşılar vefa yardımlarından faydalanabilmesi için başvuru yapmaları gerekmektedir. Ancak bu yardımlara başvuru yapmaları için dışarı çıkmadan E-devlet üzerinden online olarak ihtiyaç duydukları yardımlardan faydalanmak isteyen bireyler başvuru gerçekleştiremez.

Geçmiş dönemlerde E-devlet aracılığıyla yapılan destek yardımlarına başvuru yapmak için günümüzde muhtaçlık sınırı altında olan vatandaşlar gıda yardımı, eşya yardımı ya da erzak yardımı alabilmek için belediyelere başvuru yapmaları gerekmektedir. Bunun için E-devlet üzerinden belediyelerin sağladığı yardımlardan faydalanabilmek için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 ilgili linke tıklayarak başvurularınızı yapabilirsiniz.

E-devlet kullanıcı adı ve şifrenizi girdikten sonra başvuru formunu eksiksiz ve doğru şekilde doldurulması gerekmektedir. Buna göre bireyeler formda ikamet ettikleri il ya da ilçedeki belediyeleri seçtikten sonra başvuru yapmak istedikleri yardımları tercih ederek E-devlet üzerinden belediye yarımlarına başvuru yapabilirler.

Vefa Sosyal Destek Başvurusu

Türkiye genelinde muhtaçlık sınırı altında olan vatandaşlara destek olmak amacıyla belediyeler kendi resmi web siteleri üzerinden Vefa sosyal destek başvurusu alır. Bu vefa sosyal destek gruplarıyla birlikte ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara erzak ve gıda ürünlerinin yer aldığı yardım kolilerine ek olarak yaşı ve kronik rahatsızlığı bulunan bireylerin market ihtiyaçları karşılanmaktadır.

Vefa destek grupları bunlara ek olarak emekli ve yaşlı kronik hastaların maşlarını bankalardan çekerek destek olurlar. Yaşlılık ve hastalık sebebiyle sokağa çıkma konusunda sorun yaşayan bireyler ve kronik hastalığı bulunan bireylerin emekli maaşlarını ve market alışverişlerini sağlaması amacıyla vefa sosyal destek hattını arayarak destek alabilirler.

Vefa Sosyal Destek Yardım Kolisi Başvurusu

Vefa sosyal destek yardım kolisi başvurusu ve başvuru formunun eksiksiz olarak doldurulması sonrasında alınabilir. Bunun için Vakıflar Genel Müdürlüğü aşevi ve Kuru Gıda hizmet başvuru formunun eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulduktan sonra ikamet edilen bölge müdürlüklerine posta yoluyla ya da bireysel olarak başvuru yapmaları gerekmektedir.

Vefa Sosyal Destek Yardım Başvuru Formu

İkamet edilen belediyelerin resmî web siteleri üzerinden sosyal destek yardım başvurularını yapmak isteyen 65 yaş üstü ve kronik hastalığı bulunan bireylerin başvuru formunu eksiksiz olarak doldurmaları gerekmektedir. Vefa sosyal destek başvuru formunda bireylerin kişisel bilgileri, adres bilgileri, yaş ve hastalık bilgileri gibi kişisel bilgiler yer almaktadır.

Bu başvuru formunda yer alan bilgiler aracılığıyla başvuru yapan bireyin ihtiyaç sahibi olup olmadığı kontrol edilirken yanlış beyanda bilgi verilmemesi ve eksik bilgilere yer vermeden doğru şekilde doldurulmaları gerekmektedir.

Vefa Sosyal Destek Yardımları Nelerdir?

Kurulduğu ilk günlerde 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı bulunan bireylere destek olmak ve ihtiyaçların karşılanmasını sağlayan vefa sosyal destek grupları geçmişten günümüze kadar ıslak mendik, dezenfektan ve sabun gibi COVID -19 hastalığına karşı ihtiyaç duyulan ürünleri tedarik ediyordu.

Ancak belediyeler bünyesine girmesiyle birlikte sosyal destek grupları günümüzde evden çıkamayan yaşlı ve kronik hasatlığı bulunan vatandaşların emekli maaşlarını çekme, gıda ve market alışverişlerini yapmaktadır. Buna ek olarak yapılan alışveriş işlemleri bu vatandaşların evlerine kadar teslim edilmektedir

Vefa sosyal destek grubu, muhtaçlık sınırı altında olan bireylerin belediyeler tarafından sağlanan gıda yardımları ve hijyen yardımları gibi birbirinden farklı yardımları da vatandaşlara ulaştırmaktadır. 65 yaş üstünde olan emekli ya da kronik hastalığı bulunan bireylere destek olmak amacıyla yardım kolilerini de desteklemektedir.

Son dönemlerde özellikle telefon numaralarının güncellemeleriyle birlikte 112 numarası üzerinden tüm birimlere ulaşabileceğiniz gibi vefa destek grubuna da bu numara üzerinden ulaşabilirsiniz. Vefa destek grupları belediye bünyelerine girmesi sebebiyle ikamet edilen şehirdeki belediyeler aracılığıyla vefa destek grupların erişim sağlamak mümkündür. BU noktada dikkat edilecek en önemli konu vefa sosyal destek başvuru formu içinde yer alan bilgilerin eksiksiz ve doğru şekilde doldurulmasıdır.

İlgili Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.