Engelli Memur Alımlarında EKPSS ve Sınav Olmadan Başvuru Nasıl Yapılır Başvuru Şartları Nelerdir?

Engelli Memur Alımlarında EKPSS ve Sınav Olmadan Başvuru Nasıl Yapılır Başvuru Şartları Nelerdir?

Türkiye Cumhuriyeti, engelli vatandaşlar için Kamu Personeli Seçme Sınavı ve sınav olmadan özel bireylere memur alımı gerçekleştirir. Sınavsız olarak alım yapılan engelli devlet memuru olabilmek için belirli şartlar bulunur.

Engelli Memur Nasıl Olunur?

Engelli bireylerin memur olabilmesi için devlet tarafından belirlenmiş bazı şartların karşılanması gerekmektedir. Buna göre engelli bireylerin memur olmak için ilk olarak engel durumunu kanıtlayabilecek tam teşekküllü hastanelerden alınması gereken heyet raporu olması gerekmektedir. Özellikle engelli bireylerin sağlık raporunda hangi kurumda görev yapacağına dair özel bir bilginin yer alması gerekmektedir.

Geçmiş dönemlerde 657 sayılı devlet memurları kanunundaki 53. Maddede engelli çalıştırma yükümlülüğünün karşılanmasını gerektirecek şartlar bulunmaktadır. Buna göre belirlenen kanunlar kapsamında çalıştırılan bireylerin çalışan kadrolarında %3 oranlarında engelli birey çalıştırma zorunluluğu bulunmaktadır. Belirlenmiş bu engelli oranlarının çalıştırılan birimdeki kişi sayısına göre belirlenmektedir.

Sınavsız Engelli Memur Olunur Mu?

Sınavsız engelli memur olmak isteyen bireylerin EKPSS sınavına girmeden memur olma şansı bulunmaktadır. Bunun için engelli bireylerin Devlet personel daire başkanlığına bireysel olarak müracaat etmeleri gerekmektedir. Müracaat ettikten sonra herhangi bir sınava girmeden engelli vatandaşlar kura sistemlerine göre memur olma şansını yakalayabilirler. Kura devlet tarafından belirlenmiş güm ve saatte noter usulünde yapılmaktadır.

Sınavsız şekilde engelli memur olmak isteyen bireylerin kuraya katılacakların belirlenmiş şartları karşılamaları gerekmektedir. Kura sistemi ile engelli kadroları aracılığıyla memur olmak isteyen bireylerin tam teşekkülü hastanelerden engel raporunu kanıtlayacak heyet raporu almaları gerekmektedir. Buna ek olarak eğitim seviyesinin en az ilk öğretim mezunu olma şartı bulunmaktadır.

Engelli Memur Başvuruları Nasıl Yapılır?

Engelli olan bireylerin memur kadrolarında görev yapabilmesi için % 40 seviyesinde engelli olduğunu kanıtlaması gerekmektedir. Engel durum şartını karşılayan bireylerin EKPSS sınavına girerek ya da kura sistemine katılarak memur olma başvurularını gerçekleştirebilirler. Sınavda başarılı şekilde puan almayı başaran ya da kura sonucunda ismi çıkan engelli vatandaşlar memur olmaya hak kazanırlar. Sınava girmeden memur olmak isteyen bireyler kura sistemi ile gerçekleştirilen işlere başvur yapabilirler.

2024 Sınavsız Engelli Memur Başvurusu Nasıl Yapılır?

2024 yılında geçerli olacak engelli memur alımı için ÖSYM tarafından sınav yapılmamaktadır. Başvuru yapacak olan adayların merkezi yerleştirme ve kursa sistemi ile memur olma şansları bulunmaktadır. Buna göre puan olmadan kura çekimi ile atamalar gerçekleştirilmektedir.

2024 Engelli Memur başvuru süreci:

Başvuru tarihi: 6 Mayıs 2024 – 21 Mayıs 2024

Geç Başvuru Tarihi: 4 Haziran 2024 – 5 Haziran 2024

Başvuru şekli: Online olarak yapılabilecek

Başvuru Adresi: ÖSYM https://ais.osym.gov.tr

Engelli Memur Başvuru şartları:

 • 657 sayılı devlet memurları kanunundaki şartların karşılanması
 • Görevini sürekliliğini engelleyecek herhangi bir sağlık probleminin olmaması (engellilik durumu hariç)
 • Engellilik durumunun %40 üzerinde olması
 • Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan malullük, yaşlılık ya da emeklilik aylığı almıyor olmak

Engelli Memur Kura Çekilişi:

 • 2024 Engelli memur kura çekilişleri 2024 Yılının temmuz ayında ÖSYM tarafından yapılacaktır
 • Atanmaya hak kazanan adayların atama belgesini alarak kura sonuçlarının ilan tarihinden itibaren 15 gün içinde atandıkları kuruma başvuru yapmaları gerekmektedir.
 • Kura sonuçları ÖSYM resmi internet sitesi üzerinden ve ÖSYM resmi basın bültenleri üzerinden yapılacaktır.

Benzer Haber: 2024 Engelli Emekli Maaşı Ne Kadar?

Engelli Memur Alım Yöntemleri Nelerdir?

Engelli bireylerin memur olabilmeleri için iki farklı yöntem bulunmaktadır. Bunların ilki sınav sistemi olan EKPSS sınavına girip yüksek puan alınması sonucunda yapılmaktadır. İkinci yöntem ise kura sistemi ile engelli memur alımı yapılacak olan kurumdur. Bu kuruma noter aracılığıyla kura çekimleri sonucunda atamalar yapılmaktadır.

Sınavsız Engelli Memur Alım Şartları

Geçtiğimiz dönemlerde PTT ve Kızılay gibi kurumlara sınav olmadan engelli memur alım yapılacağı açıklanmıştı. Alım yapılacak kurumlara başvuru yapacak olan adaylardan bazı özel şartların karşılanması istendi. Buna göre Sınavsız engelli memur alım şartları ise;

 • Sorumluluk alabilecek engelli bireyler
 • Üniversite mezunu olmak
 • Satın alma, idari işler ve farklı alanlarda bilgi sahibi ve fikir yürütebilecek yetiye sahip olmak
 • MS Office programlarını aktif olarak kullanabilme yetisine sahip olmak
 • İletişim becerisi yüksek olan bireyler

engelli-memur-alimlarinda-kpss-ve-sinav-olmadan-basvuru-nasil-yapilir-basvuru-sartlari.png

Sınavsız Engelli Memur Alımlarında Gerekli Belgeler Nelerdir?

Sınavsız engelli memur alımlarında gerekli belgeler bireylerden iş başvurularında istenen belgeler arasında yer almaktadır. Buna göre talep edilen kurumlara göre belgelerde farklılıklar gösterse de genel anlamda gerekli belgeler ise;

 • Başvuru formu
 • Zihinsel engelli bireylerin mezun oldukları okullardan aldıkları diplomaların fotokopisi
 • Son altı ay içinde çekilen vesikalık fotoğraf
 • Kimlik fotokopisi
 • Engelli seviyesini gösteren sağlık raporu

Sınavsız Engelli Memur Alımlarında Kura Çekimi Var Mı?

Sınavsız engelli memur alımlarında devlet kurumlarında görevlendirmek için kura çekimi ile atamalar gerçekleştirmektedir. Kura ile memur olma hayali kuran vatandaşların minimum ilk öğretim mezunu olması ve başvuru yapacağı kurumlar için noter huzurunda çekilecek olan sınavsız kura çekimleri ile memur olma şansları bulunmaktadır.

2024 PTT Sınavsız Engelli Memur Alımları

2024 yılında PTT engelli memur alımı yapacaktır. Her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen bu engelli memur alımlarında EKPSS sınavına giren ve yeterli puan alan vatandaşlar, PTT de memur olarak görev yapabilmektedir. Ancak belirli dönemlerde sınavsız engelli memur alımı da yapmaktadır.

2024 SGK Engelli Memur Alımları

İŞKUR her yıl düzenli olarak engelli vatandaşların sosyal yaşamlarını idame ettirmeleri amacıyla personel alımı yapmaktadır. SGK engelli memur kadrolarında görev almak isteyen bireylerin İŞKUR’a kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Buna göre İŞKUR’a kayıt yaptırmak isteyen engelli bireylerin https://iskur.gov.tr/ adresine giderek hesaplarını oluşturmaları gerekmektedir. İŞKUR kaydı yapıldıktan sonra engelli İŞKUR kadrolarına başvuru yapabilirler.

EKPSS Kim Başvuru Yapabilir?

EKPSS ÖSYM tarafından gerçekleştirilen engelliler için özel bir sınavdır. Bu sınava ortaokul, lise, lisans, ön lisans ve lisans üstü olan % 40 üstü engeli olan bireyler başvuru yapabilmektedir. Sınava başvuru yapacak olan bireylerin engellilik seviyelerinin tam teşekküllü hastanelerden rapor alması gerekmektedir.

EKPSS Başvurusu Nasıl Yapılır?

EKPSS başvurusu yapacak olan bireylerin ÖSYM sitesini takip ederek sınav başvuru tarihlerini takip etmeleri gerekmektedir. Buna göre başvurular başladığında https://ais.osym.gov.tr/Yetki/Giris sitesine girerek T.C kimlik numarasın ve ÖSYM şifresini girerek siteye erişim sağlayabilirler.

ÖSYM şifresini ilk kez alacaklar E-devlet üzerinden giriş yapabilirler. ÖSYM sitesine giriş yaptıktan sonra Başvuru sürecindekiler tıkladıktan sonra EKPSS seçin. Gerekli olan bilgilerin doldurulması ve başvuru işlemlerinin tamamlanması gerekmektedir. Başvuru sonrasında https://odeme.osym.gov.tr linkine tıklayarak sınav ücretinin yatırılması gerekmektedir.

EKPSS Sonucu Öğrenme

EKPSS sınavına giren engelli vatandaşların sonuçları öğrenmesi için https://sonuc.osym.gov.tr/ linkine tıklayarak T.C kimlik numarası ve ÖSYM şifresi ile sisteme giriş yapabilirler. ÖSYM şifresi olmayan bireyler ÖSYM sitesine E-devlet üzerinden siteye erişim sağlayarak EKPSS sonuç sorgulama işlemlerini yapabilirler.

2024 EKPSS Sınav Ücreti

2023 yılında EKPSS sınav ücreti 170 Türk lirasıydı. Ancak sınava başvuru yapan engelli bireylerin sınav ücretinin tamamı ödenmemektedir. Buna göre engelli bireylerin 2024 EKPSS sınav ücreti 45 Türk lirasıdır. Diğer 125 Türk lirası ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler bakanlığı tarafından ÖSYM ödenmektedir.

2024 Yılında Kaç Engelli Memur Alınacak?

2024 yılında engelli memur alımlarında toplamda 5,000 personel alımı yapılacak.

İlgili Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.