8 Unvanda En Az Lise Mezunu 400 Uzman Erbaş Alımı Yayımlandı

8 Unvanda En Az Lise Mezunu 400 Uzman Erbaş Alımı Yayımlandı

İçişleri Bakanlığı Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından yayımlanan ilanda en az lise mezunu olmak üzere 8 unvanda 2022 personel alımı kapsamında toplam 400 Uzman Erbaş alımı yapılacağı açıklanmıştır.

Resmi Gazete’de yayımlanan ilana göre İçişleri Bakanlığı Sahil Güvenlik Komutanlığı bünyesinde görevlendirilmek üzere en az lise mezunu olmak üzere 8 unvanda 400 Uzman Erbaş alımı yapılacaktır. Başvuru kılavuzu yayımlandı.

Sahil Güvenlik Komutanlığı başvuru süresi ve başvuru şekli

Başvurular 18 – 25 Nisan 2022 tarihleri arasında yapılacaktır. Adaylar başvurularını kurum internet sitesi üzerinden elektronik olarak yapacaklardır.

Hangi unvanda kaç personel alınacak

110 Topçu, 20 Serdümen, 80 Motorcu, 30 Elektrikçi, 30 İkmal, 15 Kurbağa Adam, 45 Şoför ve 70 Muhafız alınacaktır.

Uzman Erbaş alımında adaylarda aranan ortak şartlar

Türk Vatandaşı ve Erkek olmak.

En az Lise mezunu olmak.

2022 yılının Ocak ayının ilk günü itibariyle 27 yaşını bitirmemiş olmak (1 Ocak1995 ve sonrası).

Askerlik görevini yapmış veya yapıyor olmak.

Askerlik hizmetini yapmış olan adaylar için, terhisi üzerinden 5 yıldan fazla süre geçmemiş olmak (18 Nisan 2017 tarihi ve sonrasında terhis olanlar).

Askerlik hizmetini sürdürenler için kılavuzda da yer alan uygun nitelik belgesi almak.

Yapılacak yazılı sınav, ön sağlık muayenesi, fiziki yeterlilik ve değerlendirme testleri (yüzme dâhil), uygulamalı sınavlar ile mülâkat sınavında başarılı olmak ve Sahil Güvenlik Komutanlığınca belirlenen kontenjana girmek.

Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından sevk edilecek hastanelerden “…….. Branşında Uzman Erbaş Olur.” kararlı sağlık raporu almak, ayrıca branş/ihtisas özelliklerine göre gereken koşulları karşılamak.

Yaptırılacak güvenlik soruşturması olumlu sonuçlanmak.

Askerî öğrencilik ile ilişiği kesilmemiş olmak, Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığında daha önce subay (yedek subay dâhil), astsubay (yedek astsubay dâhil), uzman jandarma ve uzman erbaş olarak istihdam edilmemiş olmak.

Topçu, Serdümen, Elektrikçi, Muhafız alımı için Askerlik hizmetini Deniz Kuvvetleri Komutanlığı veya Sahil Güvenlik Komutanlığında ilgili sınıf/branş/ihtisasında yapmış veya yapıyor olmak.

Motorcu alımı için Askerlik hizmetini Deniz Kuvvetleri Komutanlığı veya Sahil Güvenlik Komutanlığının yüzer unsurlarında (Gemi/Bot vb.) Motorcu sınıf/branş/ihtisasında yapmış veya yapıyor olmak veya Meslek Liselerinin; Gemi Makineleri veya Denizcilik/Makine Zabitliği bölümü mezunu olup, askerlik hizmetini yapmış veya yapıyor olmak.

İkmal alımı için Meslek Yüksekokullarının Aşçılık bölümü mezunu veya Meslek Liselerinin Aşçı/Aşçılık/Mutfak bölümü mezunu olup, askerlik hizmetini yapmış veya yapıyor olmak.

Kurbağa Adam alımı için Askerlik hizmetini Deniz Kuvvetleri Komutanlığında Kurbağaadam sınıf/branş/ihtisasında yapmış ya da yapıyor olmak.

Şoför alımı için Yeni tip sürücü belgelerinde DE sınıfı ehliyeti bulunup, askerlik hizmetini yapmış veya yapıyor olmak.

Başvuru kılavuzu.

Başvuru ekranı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.