Sahil Güvenlik 2024 Yılı 600 Uzman Erbaş Alımı Yapılacak (Başvuru Ekranı ve Şartları)

Sahil Güvenlik 2024 Yılı 600 Uzman Erbaş Alımı Yapılacak (Başvuru Ekranı ve Şartları)

Sahil Güvenlik 600 uzman erbaş alımı yapılacağını açıkladı. Resmi gazetede ve sahil güvenlik resmi web sitesinde yapılan açıklamaya göre 16 Ocak 2024'de Sahil Güvenlik Komutanlığında görevlendirilmek üzere 600 uzman erbaş alımı yapılacaktır dendi.

Sahil Güvenlik Komutanlığı 2024 Yılı için geçerli olmak üzere 600 lise mezunu uzman erbaş alımı yapacak. Başvuru tarihleri ve başvuru kılavuzu yayımlandı.

Sahil Güvenlik Komutanlığı 600 uzman erbaş alımı gerçekleştirecek. Resmi Sahil Güvenlik sitesi ve Resmî gazetede yayımlanan uzman erbaş ilanına göre Sahil Güvenlik Komutanlığında görevlendirilmek üzere lise mezunu 600 Erbaş alımı yapılacak. Yayımlanan kılavuza göre Kara ve Yüzer birliklerde görev yapacak en az lise mezunu 600 uzman alımı yapılacak. Lise ve üstü eğitimi olan adaylar uzman erbaş alımına başvuru yapabilecek.

16 Ocak 2024 Tarihinde Sahil Güvenlik Komutanlığında görevlendirilmek üzere 600 uzman erbaş lise mezunu yapılacak. Kara ve yazar birliklerinde görev yapacak personellerin dağılımına göre:

 • 30 kurbağa adam
 • 200 topçu
 • 60 İkmal (Aşçı)
 • 80 Serdümen
 • 90 Motorcu
 • 60 Muhafız
 • 80 Telsizci

Olmak üzere toplamda 600 uzman erbaş alımı gerçekleştirilecek.

sahil-guvenlik-2024-yili-600-uzman-erbas-alimi.jpeg

sahil-guvenlik-2024-600-uzman-erbas-alimi.jpeg

sahil-guvenlik-2024-yili-icin-600-uzman-erbas-alimi.jpeg

sahil-guvenlik-600-uzman-erbas-alimi.jpeg

Uzman Erbaş Başvuru Şartları Nelerdir?

2024 Sahil Güvenlik Komutanlığı Uzman erbaş başvuru şartları;

 • T.C vatandaşı olmak
 • Adayların herhangi bir sabıkasının olmaması
 • Güvenlik ve arşiv araştırmalarının olumlu sonuçlanması
 • Askeri öğrencilik durumlarıyla ilgili ilişiğinin kesilmemiş olması
 • Branşlar için başvuru yapan adayların yeterlilik durumlarının karşılanması gerekir.
 • Kesinleşmiş ya da herhangi bir suç hükümlülüğünün olmaması

Sahil Güvenlik Uzman Erbaş Eğitim Şartı

Sahil Güvenlik uzman erbaş alımlarına başvuru yapabilmek için en az lise ve üstü mezunu olmak gerekiyor.

Sahil Güvenlik Uzman Erbaş Yaş Sınırı

01.01.2024 Tarihinin ilk gününden itibaren bireylerin 28 yaşından gün almamış olması gerekmektedir. Buna göre 01.01.1997 tarihinden sonra doğmuş lise mezunlar başvuru yapabilir.

Sahil Güvenlik Uzman Erbaş Askerlik Şartı

 • Askerlik görevlerini erbaş-er olarak yapanlar ya da sözleşmeli olarak görev yapan erbaş-erler lise mezunu ve yaş şartlarının tutması doğrultusunda uzman erbaş alımlarına başvuru yapabilir.
 • Askerlik hizmetini yapan adaylar için başvuru tarihi göz önüne alınarak terhislerinin üzerinden 5 yıl geçmemiş olması gerekmektedir.

Sözleşmeli Er İçin Uzman Erbaş Yaş Sınırı

Sözleşmeli olarak görev yapan er ya da erbaşlar için başvuru tarihleri içinde en az 3 yıl görev yapan ve sözleşmeleri içinde olanların 01.01.2024 tarihi itibariyle 29 yaşını tamamlamamış olanlar başvuru yapabilir. Sözleşmeli er-erbaş olarak görev yapan 01.01.1995 yılından sonra doğan ve sözleşmelerinin 3 yıllık süresi içinde olanlar başvuru yapabilirler.

Sahil Güvenlik Uzman Erbaş Başvuruları Ne Zaman?

Sahil güvenlik komutanı 600 uzman erbaş başvuruları 22.01.2024 tarihinde başlarken, 01.02.2024 tarihinde son bulacak.

Başvuru yapabilmek için https://www.turkiye.gov.tr/sahil-guvenlik-komutanligi-is-basvurusu

Sahil Güvenlik Uzman Erbaş Maaşı

2024 yılı itibariyle Uzman çavuş maaşları çalışılan kurumlara ve kıdemlere göre farklılıklar göstermektedir. Buna göre ortalama bir uzman erbaş maaşları 50.000 TL üstündedir. 2024 Yılı itibariyle en düşük uzman çavuş maaşı 42.000 TL’dir. En yüksek uzman çavuş maaşı ise 110.000 TL’dir. Görev yapılan kurum, kıdem ve görev yerine değiştiği için ortalama bir uzman çavuş maaşı bu şekildedir.

Sahil Güvenlik Uzman Erbaş Ne İş Yapar?

Sahil Güvenlik Komutanlığında görev yapan uzman çavuşlar, Türkiye Cumhuriyeti’nin deniz emniyeti, deniz güvenlikleri, kamu düzenini sağlamak, korumak, kollamak ve asayiş görevlerini gerçekleştirmektedir. Bunlara ek olarak kendi bünyesinde iç görevlendirmeler yaparak farklı branşlara göre görevlendirilebilmektedir.

İlgilinizi Çekebilir: Jandarma ve Sahil Güvenlik 2928 Subay ve Astsubay alımı 2024

Sahil Güvenlik Personeli Silah Taşır mı?

Sahil Güvenlik komutanlığında görev yapan personellerin tamamı kanunun verdiği görevleri sorunsuz şekilde yerine getirebilmek için Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde silah taşıma ve kullanma yetkisine sahiptir.

Sahil Güvenlik Eğitimi Kaç Ay?

Sahil Güvenlik komutanlığında uzman erbaş olarak görev yapacak personellere 6 ay (24 hafta) eğitim verilmektedir. Bu eğitimlere askerlik yapılsın ya da yapılmasın katılım zorunluğudur. Eğitim sonunda görevlendirilme yapılarak görev yerlerine gönderilmektedir.

Sahil Güvenlik Yüzme Şartı Var Mı?

Sahil güvenlik uzman erbaş alımlarında ön sağlık muayenesiyle birlikte fiziki yeterlilik testleri ve değerlendirilme testleri yapılmaktadır. Buna ek olarak başvuru kılavuzlarında zorunlu branşlar için yüzme şartı dahil olmak üzere farklı zorunluluklar bulunmaktadır. Uygulamalı meslek gruplarında sahil güvenlik yüzme şartı bölümlere göre değişiklik göstermektedir.

İOS UYGULAMAMIZI TIKLA İNDİR

ANDROİD UYGULAMAMIZI TIKLA İNDİR

İlgili Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.